Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Modernizacji New ciąg dalszy

Wojska lądowe, 09 marca 2012

Inspektorat Uzbrojenia MON wraca do modernizacji zestawów przeciwlotniczych S-125 Newa SC do standardu Newa M. Już w kwietniu rozpoczną się w tej sprawie negocjacje z WZE w Zielonce.

Szkolne strzelanie 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej na poligonie w Wicku Morskim / Zdjęcie: 34 Śląski DR WOP

27 lutego Inspektorat Uzbrojenia MON zakończył postępowanie przetargowe nr IU/375/VI-23/UZ/PRZ/USŁ/K/2011 na wykonanie w latach 2011-2014 modernizacji zasadniczego sprzętu dywizjonu rakietowego wyposażonego w przeciwlotniczy zestaw rakietowy S-125 NEWA SC do wariantu Newa M. Do przetargu zgłosił się tylko jeden oferent: Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce. W związku z tym, Inspektorat w kwietniu przystąpi do wyłonienia oferenta na podstawie negocjacji. Wojskowe Zakłady Elektroniczne w Zielonce zmodernizowały już Newy, z wersji sowieckiej, analogowej do wersji SC, czyli samobieżnej (osadzonej na podwoziu czołgu T-55) i cyfrowej.

Tym razem modernizacja - poza remontem - związana jest ze zmianami organizacyjnymi w Wojskach Obrony Przeciwlotniczej SP. Zmiany przewidują zgrupowanie wszystkich wyrzutni (obecnie 21 egz.), w jednym Dywizjonie Rakietowym, który otrzyma strukturę na wzór analogicznych jednostek w państwach NATO. Wymagać to będzie stworzenia nowego stanowiska dowodzenia (SD-M), które musi umożliwić dowodzenie trzema Grupami Bojowymi na przynajmniej sześciu kierunkach. Dodatkowo dywizjon wzmocniony będzie środkami bezpośredniej osłony, których kierowanie ogniem też powinno być realizowane z SD-M. Modernizacja ma wydłużyć żywotność rakiet o ok. 12 lat. Do tego czasu Polska powinna uruchomić i wdrożyć do służby nowy system obrony przeciwlotniczej.

Program modernizacji zestawów Newa, wymieniony jest w niedawno opublikowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej wykazie planowanych zakupów uzbrojenia o znaczeniu strategicznym. Na ten cel zarezerwowano ponad 300 mln zł.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.