Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Australijscy żołnierze w Afryce

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 14 marca 2012

Według wydawanej w Sydney Morning Herald, australijscy żołnierze formacji specjalnych prowadzą w krajach Afryki misje wywiadowcze, skierowane przeciwko organizacjom islamistycznym.

Jeden z żołnierzy SASR (Special Air Service Regiment) w Afganistanie / Zdjęcie: DO Australii

Gazeta, powołując się na nieoficjalne źródła z kręgu departamentu obrony, informuje, że żołnierze formacji specjalnych przeprowadzili i realizują dziesiątki operacji wywiadowczych w Afryce, głównie na terenie Zimbabwe, Kenii i Nigerii. Ich celem jest rozpoznanie i zebranie danych o skrajnych ugrupowaniach islamistycznych, przede wszystkim o organizacji al-Shabaab, która działa z terenu Somalii i została uznana za terrorystyczną. Działania te mają równocześnie na celu określenie taktyki postępowania, w przypadku porwania obywateli Australii, np. przez somalijskich piratów. Akcja prowadzona jest wspólnie z USA i innymi sojusznikami Australii.

Zdaniem gazety operację prowadzą żołnierze 4. kompanii SASR, której istnienia nigdy oficjalnie nie potwierdzono (1. specjalizuje się w działaniach antyterrorystycznych, dwie pozostałe w rozpoznawczo-sabotażowych). Problem, według autorów, polega na tym, że jedynie członkowie wywiadu (ASIS), mogą posługiwać się fałszywymi dokumentami i nie ujawniać - w razie aresztowania - że pracują na zlecenie australijskiego rządu. Dysponują także pełnią wsparcia władz.

W odpowiedzi minister obrony, Stephen Smith potwierdził, że żołnierze prowadzą operacje wywiadowcze, jednak nie podał żadnych szczegółów. Zadeklarował jednak, że działają zgodnie z prawem międzynarodowym, za zgodą miejscowych władz i dysponują pełnym wsparciem i zabezpieczeniem rządu australijskiego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.