Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Urugwajski karabin FS 50

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 16 marca 2012

Armia Urugwaju odebrała pierwszą partię rodzimych, jednostrzałowych 12,7-mm karabinów wyborowych Peregrino Modelo FS 50.

W 2012 do armii Urugwaju trafiły pierwsze lokalnie zaprojektowane 12,7-mm wielkokalibrowe karabiny wyborowe Peregrino Modelo FS 50. To pierwsza taka broń, powstała w tym państwie. Jest to jednostrzałowa broń do amunicji 12,7 mm x 99, o bardzo prostej konstrukcji / Zdjęcie: Peregrino

Broń została zaprojektowana przez rusznikarza Aldo Ipuche prowadzącego niewielkie przedsiębiorstwo Custom Guns, zajmujące się modyfikacjami innych konstrukcji i dostosowaniem ich do wymagań klienta. Pomocy w pracach udzieliła SME (Servicio de Material y Armamento de Ejercito) - Służba Zaopatrzenia i Uzbrojenia Armii Urugwaju, która zajmowała się m.in. dostarczeniem amunicji do prób, czy zastosowaniem odpowiedniego pokrycia na lufie. Peregrino Modelo FS 50 powstawał dwa lata: prace rozpoczęły się w 2009, a zakończyły w 2011. Podczas testów broń dowiodła swojej celności na dystansach do 1000 m. Pod koniec ubiegłego roku wojsko zamówiło pierwszą partię tych karabinów.

Szczegóły konstrukcji urugwajskiego karabinu wyborowego. Zamek w tylnym położeniu, dobrze widoczne rygle. Na wsporniku z uniwersalną szyną montażową został zamontowany tani amerykański celownik optyczny Super Sniper 20x42 Tactical / Zdjęcie: Peregrino

Peregrino Modelo FS 50 jest pierwszym karabinem wyborowym powstałym w Urugwaju. Jest to jednostrzałowa broń do amunicji 12,7 mm x 99, o bardzo prostej konstrukcji. Broń wyposażona jest w krótki zamek ślizgowo-obrotowy z dwoma masywnym, symetrycznymi ryglami. Zamek ryglowany jest przez obrót o kąt 90°. W tym położeniu rączka zamkowa wchodzi w wycięcie komory, znajdujące się przed osłoną spustu. Jedynym manipulatorem jest skrzydełko bezpiecznika, obsługiwane kciukiem prawej ręki trzymającej chwyt pistoletowy. Zarówno skrzydełko, jak i chwyt są częściami do AR-15/M16 pochodzącymi z rynku cywilnego.

Długość lufy FS 50 wynosi 762 mm, skok bruzd 381 mm. Na lufie zamocowano bardzo efektywny hamulec wylotowy, który według producenta rozprasza blisko 80% energii odrzutu. Masa FS 50 wynosi 14 kg, wliczając w to montaż lunety i sam celownik optyczny. Peregrino Modelo FS 50 kompletowany jest z bardzo tanią (na amerykańskim rynku cywilnym kosztuje około 300 dolarów) optyką Super Sniper 20x42 Tactical z siatką Mil-Dot, dostosowaną do broni kalibru 12,7 mm. Karabin wyposażony jest w dwójnóg zamocowany na zaczepie znajdującym się w dolnej, przedniej części komory zamkowej. Z prawej strony kolby, w wygodnym miejscu, zamocowano ładownicę na 4 naboje 12,7 mm x 99.

Peregrino Modelo FS 50 złożony do transportu mierzy 1100 mm. Cała operacja zajmuje około 60 sekund i sprowadza się do demontażu zamka (leży przed karabinem) i przesunięcia lufy do tyłu / Zdjęcie: Peregrino

Masa broni to 14 kg z montażem i celownikiem optycznym. Długość całkowita 1450 mm. Karabin został zaprojektowany w taki sposób, aby po wyjęciu zamka można go było składać do transportu. Na grzbiecie komory zamkowej zostało wycięte specjalne okno, pozwalające na bezproblemowe przesunięcie do tyłu wspornika z uniwersalną szyną montażową, zamocowanego na stałe na lufie. W położeniu transportowym broń mierzy 1100 mm. Aby wyciągnąć zamek należy najpierw odłączyć rękojeść napinania, a następnie, po demontażu stopki kolby, wysunąć go do tyłu. Cała operacja nie zabiera więcej, niż 60 sekund. Tyle samo czasu zabiera ponowne przygotowanie broni do strzelania.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.