Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Szwedzkie modyfikacje H&K

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 20 marca 2012

Na wystawie Enforce Tac szwedzkie przedsiębiorstwo Spuhr zademonstrowało nowe modyfikacje do niemieckich H&K G36 i HK417.

Pokazana na Enforce Tac szwedzka oferta modernizacji rodziny karabinków H&K G36 obejmująca m.in. nowe gniazdo magazynka, zestaw szyn montażowych i wspornik z szyną Picatinny

Spuhr jest niewielkim przedsiębiorstwem specjalizującym się w obróbce mechanice precyzyjnej. Przedsiębiorstwo, którego nazwa pochodzi od nazwiska właściciela, nastawione jest na projektowanie i małoskalową produkcję akcesoriów do broni strzeleckiej, podejmowanych głównie na zlecenie jednostek specjalnych i innych służb mundurowych. Zakład Spuhr, mieszczący się w niewielkim, 9-tysięcznym miasteczku Bjärred na południu Szwecji, 20 km na północ od Malmö, wytwarza głównie wszelkiego typu montaże i podstawy do celowników optycznych, ale w ofercie są również mocowania nahełmowe i nagłowne do gogli i monokularów noktowizyjnych. W 2010 szwedzkie produkty prezentowane były na stoisku Cenrex na MSPO (Cenrex - (nie) tylko dla komandosów, 2010-09-07).

W Norymberdze Spuhr zaprezentował gniazdo magazynka do rodziny karabinków H&K G36 (G36, G36K i G36C), które po zamocowaniu w miejscu oryginalnego, pozwala używać magazynków od M16. Gniazdo posiada obustronne przyciski do zwalniania magazynka, może być zatem wygodnie używane przez strzelców prawo- i leworęcznych.

W ofercie Spuhr jest nowy wspornik z grzbietową szyną MIL-STD-1913, montowany w miejscu chwytu transportowego karabinka G36, wyposażony w składane, mechaniczne przyrządy celownicze

Szwedzi pokazali również aluminiowe łoże do subkarabinków G36K/G36C, służące jako podstawa do mocowania odcinków uniwersalnych szyn montażowych. Nie dość, że jest ono o ponad 40% lżejsze od dotychczas oferowanych, to jeszcze użytkownik sam ma możliwość wyboru i przykręcenia potrzebnych mu odcinków szyn Picatinny. Obecnie odchodzi się od wykonanych ze stali lub aluminium systemów najeżonych ze wszystkich stron szynami Picatinny, na rzecz rozwiązań bardziej uniwersalnych, a przede wszystkim lżejszych.

Na zlecenie klienta Szwedzi zastąpili oryginalną poduszkę podpoliczkową nową i dłuższą, która ułatwia pewniejsze złożenie się z karabinka, który ma zamocowane optoelektroniczne przyrządy celownicze

Ofertę akcesoriów do G36 uzupełnia nowy wspornik o dużej sztywności z grzbietową szyną MIL-STD-1913, montowany w miejscu chwytu transportowego karabinka ze zintegrowanymi celownikami. Umieszczono w nim składane, zapasowe przyrządy celownicze, o takiej wysokości, aby pozwalały na współosiowe wykorzystanie razem z nim celownika optoelektronicznego, na przykład kolimatorowego.

Jedną z prezentowanych na Enforce Tac modyfikacji karabinka G36KV była nowa, dłuższa poduszka podpoliczkowa, montowana w miejscu oryginalnej na nowym typie kolby niemieckiej broni (składanej na bok, o regulowanej długości stopki), zakupionej m.in. przez litewskie siły zbrojne, ale używanej również przez polską JW Formoza (G36KV3)

Ciekawy projekt, rozwijany dla nieujawnionego użytkownika z jednostek specjalnych. Modyfikacja karabinu HK417 obejmująca nową komorą spustową i zestaw szyn montażowych. Oba te elementy w celu zmniejszenia masy broni wykonane zostały z aluminium

Najciekawszym przykładem modyfikacji broni produkowanej przez Heckler & Koch były opracowane przez Spuhr: aluminiowa komora spustowa do karabinu H&K HK417 i zespół szyn montażowych do tej broni.

Nowa komora spustowa jest o 35% lżejsza od stalowej z oryginalnej broni, jednak przede wszystkim chodziło o dostosowanie jej gniazda do 20-nabojowych magazynków Magpul PMAG20 LR. Są one wymienne z tymi używanymi w karabinach KAC SR-25/M110/Mk 11 (szeroko rozpowszechnionych w amerykańskich siłach zbrojnych) i pochodnych, jak również karabinach POF, LMT (takich używa armia brytyjska i nowozelandzka), LaRue, LWRC i DPMS. Wszystko to po to, aby użytkownik, na którego zlecenie opracowano modyfikację, mógł zrezygnować z oryginalnych 10- i 20-nabojowych magazynków H&K, które nie dość, że są bardzo drogie, to jeszcze niewymienne z żadnymi innymi, używanymi we współczesnych, wojskowych karabinach samopowtarzalnych.

Obecnie odchodzi się od zestawów szyn montażowych, najeżonych sterczącymi we wszystkich kierunkach długimi odcinkami szyn Picatinny. Coraz częściej, w celu zmniejszenia masy, ułatwienia chwytu i lepszego dopasowania broni do użytkownika zastępuje się je punktami montażowymi, w których można rozmieszczać sobie dowolne odcinki szyn / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Nowy, również wykonany z aluminium w miejsce stali, zespół szyn montażowych, miał na stałe wycięte szyny tylko na górze i dole. Z prawej i lewej strony przygotowano punkty montażowe do mocowania odcinków szyn Picatinny dowolnej długości i w wybranym przez użytkownika miejscu


Drukuj Góra