Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przetarg na serwis torped

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 26 marca 2012

Rosyjskie Ministerstwo obrony ogłosiło przetarg na obsługę torped Fizik-1 stanowiących uzbrojenie okrętów podwodnych proj. 885. Przeznaczyło na ten cel 96 mln rubli.

W ramach nowej polityki współpracy z przemysłem zbrojeniowym, Ministerstwo obrony FR ogłosiło przetarg na obsługę techniczną torped kal. 533 mm Fizik-1 (izd. 2534). Zgłoszenia uczestnictwa w przetargu są możliwe do 12 kwietnia, a jego rozstrzygnięcie zaplanowano na 4 dni później. Maksymalna wartość kontraktu na obsługę torped to 96 mln rubli. Oferenci muszą wpłacić wadium w wysokości 5% tej kwoty.

Kontrakt ma obejmować wszystkie koszty związane z obsługą techniczną torped Fizik-1, w tym ich transport, materiały eksploatacyjne, czy dokumentacja remontowa. Prace mają objąć próby morskie z udziałem okrętu podwodnego Siewierodwinsk (zamówienie nr 160). W próbach ma zostać wykorzystanych 8 torped znajdujących się w magazynach producenta. Próby powinny zakończyć się do 25 listopada 2012. Mają one umożliwić formalne przyjęcie torped i okrętu do uzbrojenia.

Torpedy kal. 533 mm Fizik-1 opracował NII Mortiepłotiechniki z St. Petersburga. Mają one stanowić podstawowe (oficjalnie, bo nie można wykluczyć, że czasowo uzupełnią je starsze, elektryczne torpedy USET-80KM) uzbrojenie torpedowe wielozadaniowego atomowego okrętu podwodnego Siewierodwinsk proj. 885 Jasień oraz kolejnych okrętów tego projektu i ich modyfikacji. Okręty podwodne proj. 885 są wyposażone w 10 wyrzutni torped kal. 533 mm.

Prace nad torpedą Fizik (nazwa eksportowa - UGST) trwają od 1986. Powstało kilka jej wersji i odmian. Pierwszy raz torpedę zademonstrowano na salonie MWMS w St. Petersburgu w 2003.

Torpeda ma masę 2200 kg, w tym 300 kg głowicy bojowej. Rozwija prędkość do 55 węzłów, a jej zasięg wynosi 40-50 km na głębokości do 500 m. Torpeda jest naprowadzana na cel opracowaną przez GNPP Region hydroakustyczną głowicą aktywno-pasywną o zasięgu reagowania na ślad okrętu podwodnego 1,2-2,5 km. Bezkontaktowy zapalnik może uruchomić głowicę bojową 2-8 m od celu. W pierwszej fazie po wystrzeleniu możliwe jest zdalne sterowanie z użyciem przewodu o długości do 30 km, do chwili przechwycenia celu przez głowicę torpedy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.