Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koreańska rakieta już na wyrzutni

Astronautyka, 10 kwietnia 2012

Trzystopniowa rakieta północnokoreańska Unha-3, która - przynajmniej oficjalnie - ma wynieść na orbitę satelitę rozpoznawczego, jest już na wyrzutni Tongchang-ri. Jej start jest planowany na najbliższe dni.

W marcu władze Korei Północnej poinformowały, że w ramach obchodów 100-lecia urodzin Kim Il Sunga zostanie wystrzelona rakieta nośna Unha-3 z satelitą telekomunikacyjnym Kwangmyongsong-3. Według ekspertów, start jest możliwy między 12 a 16 kwietnia. Wczoraj poinformowano, że rakieta znajduje się już w pozycji startowej na wyrzutni Tongchang-ri w prowincji North Phyongan, ok. 50 km od wybrzeża. Rozpoczęto jej tankowanie paliwem.

Unha-3 to trzystopniowa rakieta na paliwo ciekłe. Jej ciężar startowy jest szacowany na 91 ton. Z kolei satelita Kwangmyongsong-3 ma masę ok. 100 kg. Oficjalnie jest przeznaczony do wykonywania zdjęć powierzchni ziemi dla celów meteorologicznych. Według innych informacji, miałby to być satelita telekomunikacyjny.

Kraje sprzeciwiające się rozwojowi potencjału rakietowego Korei Płn, na czele z USA, uważają że przygotowywany start to zakamuflowana próba rakiety balistycznej dalekiego zasięgu. Korea Południowa, Japonia i Rosja przygotowują się do jej zestrzelenia, gdy miała ona zagrozić ich terytoriom. O próbie chłodno wypowiada się nawet ChRL - tradycyjny sojusznik Korei Północnej. Do zaniechania próby wezwały ONZ i UE.

Uzasadnione jest podejrzenie, że domniemany satelita to ćwiczebna głowica bojowa. W poprzednim starcie, 3 lata temu, mimo oficjalnego twierdzenia o powodzeniu próby, satelita Kwangmyongsong-2 nie został zidentyfikowany na wskazywanej przez Koreę Płn. orbicie (Nie ma północnokoreańskiego satelity na orbicie , 2009-04-06). Podobnie było z Kwangmyongsong-1, którego - według oficjalnych informacji - wystrzelono w sierpniu 1998.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.