Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Open Skies nad Polską i Litwą

Lotnictwo cywilne, 15 kwietnia 2012

Od dziś do 21 kwietnia nad Polską i Litwą będzie latać rosyjski samolot An-30B, wykonujący loty w ramach traktatu Open Skies. Ich długość wyniesie łącznie ponad 2 tys. km.

Traktat Open Skies został podpisany 24 marca 1992 w Helsinkach na bazie projektu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Wszedł w życie 1 stycznia 2002 po ratyfikacji przez 20 państw. Obecnie Open Skies obejmuje 34 państwa (Tu-154 nad USA, 2011-07-07).

Traktat ma promować przejrzystość w działaniach wojskowych między krajami dawnych wrogich bloków - NATO i UW. Określa zasady lotów nad terytorium sygnatariuszy. Mają oni prawo do prowadzenia lotów obserwacyjnych na nieuzbrojonych samolotach, aby zebrać informacje na temat sił zbrojnych innych państw. Traktat określa liczbę misji, które może realizować dany kraj: aktywnych, czyli wykonywanych, i pasywnych, czyli przyjmowanych na własnym terenie. Dla Polski kwota aktywna i pasywna wynosi 6.

Dziś zaczyna się kolejna tura lotów realizowanych przez Rosję nad Polską i Litwą. W 2012 będzie to dziewiąty i dziesiąty rosyjski lot obserwacyjny nad terytoriami państw-stron Traktatu. Nad Litwą lot o maksymalnej długości 715 km odbędzie się z bazy Siaulai (Szawle), a nad Polskę An-30B nr ser. 0704 (zdjęcie: Gunther Feniuk) do lotu o maksymalnej długości 1400 km wystartuje z Warszawy. Na jego pokładzie będą znajdować się specjaliści rosyjscy i z krajów gospodarzy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra