Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie przetestowały Agni V

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 kwietnia 2012

Indie zrealizowały dziś test międzykontynentalnej rakiety balistycznej Agni V o zasięgu ponad 5 tys. km. Jej zasięg pozwala na zaatakowanie celów nie tylko na całym obszarze Pakistanu, ale i sięgnięcie Pekinu.

Test odbył się dziś rano. Prototyp rakiety Agni V wystartował z poligonu Wheeler u wybrzeży stanu Orissa o 8:07 czasu lokalnego (4:37 GMT). Według szefa DRDO (indyjskiej agencji programów obronnych - Defence Research and Development Organisation), Vijay Kumara Saraswata, lot rakiety przebiegł pomyślnie. Pierwszy stopień osiągnął wysokość 40 km, drugi - 150 km, trzeci - 300 km, a apogeum bloku głowicy wyniosło 800 km. Głowica ćwiczebna wróciła do atmosfery i trafiła w wyznaczony cel. Lot monitorowały trzy okręty rozmieszczone na Oceanie Indyjskim, ok. 5 tys. km od miejsca startu rakiety.

Indie zapowiadały test Agni V od 2010, gdy zakończyły się zasadnicze prace projektowe. Miał się on odbyć najpóźniej na początku 2011 (Agni V za rok?, 2010-02-12). Indyjscy konstruktorzy zanotowali więc ponad roczne opóźnienie w stosunku do ówczesnych planów. Teraz jednak program ma nabrać przyspieszenia. Według Saraswata, w najbliższym czasie odbędą się dwa kolejne testy Agni V. Jeśli zakończą się one powodzeniem, najdalej za rok rozpocznie się produkcja seryjna nowych rakiet. Za 2 lata pierwsze Agni-V powinny znaleźć się w linii.

Saraswat twierdzi, że ponad 80% komponentów Agni V powstało w Indiach. Wyjątkiem są podzespoły elektroniczne. W projektowaniu rakiety brało udział ponad 20 instytutów badawczych, a w przygotowaniu dzisiejszego testu ponad 800 naukowców i personelu pomocniczego. Szefem programu rakietowego jest Avinash Chandra, a za precyzyjny system nawigacji odpowiada Satish Reddy.

Długość Agni V (zdjęcie podczas załadunku na wyrzutnię: V.V. Krishnan) wynosi 17,5 m, a ciężar tej 3-stopniowej rakiety na paliwo stałe sięga 50 ton, w tym głowicy bojowej (konwencjonalnej lub jądrowej) - 1,5 t. Jej zasięg, szacowany na 5-5,5 tys. km, pozwoli zagrozić nie tylko Pakistanowi, który pozostaje już w zasięgu Agni III (3,5 tys. km), ale też praktycznie całemu terytorium ChRL oraz części Afryki i Europy. Szczególnie duże znaczenie polityczne ma objęcie zasięgiem indyjskiej rakiety balistycznej Pekinu, który utrzymywał dotąd, dzięki swemu potencjałowi rakietowemu, strategiczną przewagę New Delhi.

W styczniu Indie poinformowały o rozpoczęciu prac nad rakieta balistyczną o zasięgu ponad 10 tys. km - Agni VI. Indie projektują też systemy wielogłowicowe, zdolne do pokonywania obrony antyrakietowej, i głowice antysatelitarne.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.