Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Policjant źródłem przecieku

Strategia i polityka, 26 kwietnia 2012

Sten Lindstrom, były szef szwedzkiej policji ujawnił, że przekazywał indyjskim mediom dokumenty ze śledztwa, związanego ze skandalem korupcyjnym przy zakupie haubic FH77 w latach 1980.

Haubice holowane FH77 odegrały kluczową rolę w konflikcie w Kaszmirze w 1999, zapewniając bezpośrednie wsparcie formacjom piechoty, walczącym na dużych wysokościach z przenikającymi z Pakistanu rebeliantami. Doświadczenia z tego starcia legły u podstaw planów wyposażenia wojsk lądowych w lekkie haubice M777 kalibru 155 mm, które w indyjskiej doktrynie wojennej, ze względu na długie granice z ChRL i Pakistanem w terenie wysokogórskim, traktowane są niemal jak broń o znaczeniu strategicznym / Zdjęcie: MO Indii

Indie podpisały umowę o zakupie 410 szwedzkich ciężkich haubic holowanych FH77 w 1986. Rok później wybuchł jednak skandal, po ujawnieniu zarzutów przyjmowania łapówek - w łącznym wymiarze 1,3 mld USD - przez wysokich rangą indyjskich polityków lewicowego Indyjskiego Kongresu Narodowego, w tym ówczesnego przewodniczącego partii i jednocześnie premiera rządu Rajiva Gandhiego.

Sprawa doprowadziła do przegranej Kongresu w 1989 w wyborach parlamentarnych. Długoletnie śledztwo nie przyniosło jednak wiążących rezultatów. Nie udało się m.in. doprowadzić do ekstradycji Ottavio Quattrocchiego, pośrednika w transakcji, ani udowodnić zarzutów wobec najwyższych rangą indyjskich polityków. W ubiegłym roku policja i prokuratura ostatecznie zakończyły swoje postępowania.

Ogromną rolę w sprawie odegrały indyjskie media, a przede wszystkim artykuły Chitry Subramaniam-Duella, dziennikarza Indian Express. Wiadomo było wtedy, że dysponował on doskonałymi materiałami, pochodzącymi ze Szwecji.

Dopiero po ćwierć wieku okazało się, kto był informatorem. Subramaniam-Duella przeprowadził wywiad ze Stenem Lidstromem, byłym szefem szwedzkiej policji. Materiał został opublikowany wczoraj. Gość przyznał się, że był źródłem przecieków. Zdecydował się na przekazywanie dokumentów z prowadzonego przez siebie śledztwa, ponieważ nie mógł liczyć na własny rząd, Boforsa, ani na rząd Indii.

Lindstrom powiedział także, że w zgromadzonym materiale nie było dowodów na branie łapówek przez premiera Gandhiego, jednak z całą pewnością można było go oskarżyć za tolerowanie nieprawidłowości i całkowitą bierność wobec korupcji. Były szef policji dodał, że ostatecznie oskarżenia skupiły się często na niewinnych, gdy przyjmujący łapówki politycy wysokiego szczebla pozostali bezkarni.


Drukuj Góra