W Bratysławie pokazano propozycje modernizacji bojowych wozów piechoty BVP-1. Jest to odpowiedź na rozważane przez słowackie wojska lądowe możliwości przedłużenia ich eksploatacji.
Armia słowacka ma w swoich magazynach 308 bwp BVP-1, będących czechosłowacką licencyjną wersją radzieckiego BMP-1, z czego w służbie pozostaje 72 pojazdy. Słowacja, w odróżnieniu od Polski czy Czech, ze względu na sytuację finansową nie zakupiła nowoczesnych kołowych transporterów opancerzonych. Stąd też 14-tysięczna armia tego państwa rozważa możliwość przeprowadzenia modernizacji posiadanych BVP-1, pod kątem dostosowania ich zarówno do środowiska działania w konfliktach regularnych, jak i asymetrycznych i misjach pokojowych oraz stabilizacyjnych.
Znaną z zeszłorocznych tarów w Brnie modernizację przedstawił czeski Excalibur Army. Wóz oznaczony MGC-1 wyposażony jest w pancerz reaktywny i ekrany przeciw pociskom z granatników przeciwpancernych, co wydatnie ma zwiększyć przeżywalność wozu. Nowością targów IDEB jest pokazanie pojazdu ze słowacką, zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia TURRA 30 produkcji EVPU.
Główne uzbrojenie wieży stanowi 30-mm armata 2A42, stanowiąca też uzbrojenie 91 słowackich BVP-2. EVPU zapewnia, że możliwe jest zastosowanie w TURRA 30 także innego działa, jak amerykańskiej armaty Mk 44 Bushmaster II. Uzbrojenie pomocnicze to 7,62-mm karabin maszynowy PKT.
Wieża wyposażona jest w nowoczesny system kierowania ogniem z kamerą telewizyjną i termowizyjną, laserowym dalmierzem, systemem stabilizacji i możliwością automatycznego śledzenia celu. Przy masie około 1 t zsmu TURRA 30 ma opancerzenie na poziomie 1 STANAG 4569, przy czym może on być zwiększony przy zastosowaniu dodatkowych osłon. Bezzałogowa konstrukcja sprawia, iż celowniczy może znajdować się pod mocniejszym pancerzem nośnika.
Zmodernizowane przez Czechów podwozie zapewniać ma ochronę balistyczną na poziomie 4 STANAG 4569 i przeciwminową na poziomie 2 STANAG 4569. Odpowiada to odporności na ostrzał pociskami przeciwpancernymi B32 amunicji 14,5 mm x 114 do wielkokalibrowych karabinów maszynowych z odległości 200 m i na eksplozję 6-kg ładunku wybuchowego pod gąsienicą lub kadłubem wozu.
Inną drogę modernizacji wyznaczać może zaprezentowany na stoisku PPS Vehicles reprezentującego BAE Systems. Pokazano demonstrator wozu BVP-1 z zsmu TRT (Tactical Remote Turret). Jest to propozycja, zdalnie sterowanej wieży dla wozów bojowych, w której mogą być zastosowane armaty automatyczne o kalibrach 20 do 30 mm (demonstrator wyposażony został w 25-mm armatę napędową M242 Bushmaster), producent przewiduje również możliwości użycia przeciwpancernych pocisków kierowanych, nie zostały jednak podane informacje na temat typu ppk.