Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDEB 2012: Modernizacje BVP-1

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 04 maja 2012

W Bratysławie pokazano propozycje modernizacji bojowych wozów piechoty BVP-1. Jest to odpowiedź na rozważane przez słowackie wojska lądowe możliwości przedłużenia ich eksploatacji.

Ciekawa modernizacja BVP-1 przedstawiona przez czeskie przedsiębiorstwo Excalibur Army. Wóz MGC-1 ma pancerz reaktywny i ekrany przeciw pociskom z granatników przeciwpancernych. Propozycja Excalibur Army nadaje staremu bewupowi nieco futurystyczny wygląd

Armia słowacka ma w swoich magazynach 308 bwp BVP-1, będących czechosłowacką licencyjną wersją radzieckiego BMP-1, z czego w służbie pozostaje 72 pojazdy. Słowacja, w odróżnieniu od Polski czy Czech, ze względu na sytuację finansową nie zakupiła nowoczesnych kołowych transporterów opancerzonych. Stąd też 14-tysięczna armia tego państwa rozważa możliwość przeprowadzenia modernizacji posiadanych BVP-1, pod kątem dostosowania ich zarówno do środowiska działania w konfliktach regularnych, jak i asymetrycznych i misjach pokojowych oraz stabilizacyjnych.

MGC-1 został pokazany z nowym zdalnie sterowanym systemem uzbrojenia TURRA 30, zaprojektowanym przez EVPU. Na targach wieża prezentowana była z makietami wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Znaną z zeszłorocznych tarów w Brnie modernizację przedstawił czeski Excalibur Army. Wóz oznaczony MGC-1 wyposażony jest w pancerz reaktywny i ekrany przeciw pociskom z granatników przeciwpancernych, co wydatnie ma zwiększyć przeżywalność wozu. Nowością targów IDEB jest pokazanie pojazdu ze słowacką, zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia TURRA 30 produkcji EVPU.

Wnętrze zmodernizowanego przez Excalibur Army BVP-1, dobrze widoczny jest panel sterowania zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia EVPU TURRA 30. Wieża ma nowoczesny sko z kamerą telewizyjną i termowizyjną, laserowym dalmierzem, systemem stabilizacji i możliwością automatycznego śledzenia celu

Główne uzbrojenie wieży stanowi 30-mm armata 2A42, stanowiąca też uzbrojenie 91 słowackich BVP-2. EVPU zapewnia, że możliwe jest zastosowanie w TURRA 30 także innego działa, jak amerykańskiej armaty Mk 44 Bushmaster II. Uzbrojenie pomocnicze to 7,62-mm karabin maszynowy PKT.

Na stoisku PPS Vehicles, słowackiego przedstawiciela koncernu BAE Systems pokazano demonstrator BVP-1 z zsmu TRT (Tactical Remote Turret) z 25-mm armatą napędową M242

Wieża wyposażona jest w nowoczesny system kierowania ogniem z kamerą telewizyjną i termowizyjną, laserowym dalmierzem, systemem stabilizacji i możliwością automatycznego śledzenia celu. Przy masie około 1 t zsmu TURRA 30 ma opancerzenie na poziomie 1 STANAG 4569, przy czym może on być zwiększony przy zastosowaniu dodatkowych osłon. Bezzałogowa konstrukcja sprawia, iż celowniczy może znajdować się pod mocniejszym pancerzem nośnika.

Ciekawa wariacja na temat BVP-1 zademonstrowana na wystawie słowackiej armii. Transporter OT-90 skonfigurowany został do transportu wyrzutni i pocisków przeciwlotniczych Igła wraz z obsługą. Zmodyfikowany transporter zewnętrznie nie różni się od swojego protoplasty

Zmodernizowane przez Czechów podwozie zapewniać ma ochronę balistyczną na poziomie 4 STANAG 4569 i przeciwminową na poziomie 2 STANAG 4569. Odpowiada to odporności na ostrzał pociskami przeciwpancernymi B32 amunicji 14,5 mm x 114 do wielkokalibrowych karabinów maszynowych z odległości 200 m i na eksplozję 6-kg ładunku wybuchowego pod gąsienicą lub kadłubem wozu.

Modyfikacja polega na zastąpieniu miejsc desantu po prawej stronie wozu uchwytami do transportu zestawów. Jak we wszystkich transporterach OT-90 oryginalna wieża zastąpiona została pochodząca z kołowego transportera OT-64 SKOT, której uzbrojenie stanowi 14,5-mm wkm KPWT i 7,62-mm km PKT /Zdjęcia: Paweł K. Malicki

Inną drogę modernizacji wyznaczać może zaprezentowany na stoisku PPS Vehicles reprezentującego BAE Systems. Pokazano demonstrator wozu BVP-1 z zsmu TRT (Tactical Remote Turret). Jest to propozycja, zdalnie sterowanej wieży dla wozów bojowych, w której mogą być zastosowane armaty automatyczne o kalibrach 20 do 30 mm (demonstrator wyposażony został w 25-mm armatę napędową M242 Bushmaster), producent przewiduje również możliwości użycia przeciwpancernych pocisków kierowanych, nie zostały jednak podane informacje na temat typu ppk.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.