Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Walka z chmurami nad Moskwą

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 09 maja 2012

W ramach przygotowań do parady z okazji Dnia Zwycięstwa samoloty WWS rozpylają ciekły azot w rejonie Moskwy, by usunąć chmury zalegające nad miastem.

Do walki z chmurami zalegającymi nad Moskwą przystąpiły wczesnym rankiem 4 samoloty WWS. Specjalnie wyposażone An-12 i An-26 rozpylają ciekły azot na wysokości 8000 m około 20 km od miasta. - Jeśli będzie to konieczne, do akcji włączą się kolejne samoloty - powiedział rzecznik WWS, płk Władimir Drik. W rezerwie pozostaje 6 samolotów. Mogą one rozpylać nie tylko azot, ale także granulowany dwutlenek węgla i cement M-500, oraz wystrzeliwać naboje ze związkami srebra.

Na walkę z zachmurzeniem przed uroczystościami 9-majowymi władze przeznaczyły w br. 64 mln rubli. Rosyjskie media przypominają, że w 2010 na podobny cel wydano ok. 50 mln rubli. Akcję koordynuje Oddział fizyki chmur i działań aktywnych Centralnego obserwatorium aerologicznego Roshydrometeo. Cząsteczki azotu i srebra mają tworzyć jądra kondensacji i powodować przemianę chmur w deszcz, który powinien padać z dala od stolicy Rosji. Przygotowania do akcji samolotów Ił-18, An-12, An-26, An-28, An-30, An-32, An-72, M-101 i Su-30 trwały od 5 maja.

W Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa ma obyć się parada na Placu Czerwonym z udziałem 14 tysięcy żołnierzy i ponad 100 pojazdów. Jej początek zaplanowano na 10:00. Ponadto ma odbyć się 230 imprez organizowanych centralnie i ponad 12 tysięcy przygotowanych lokalnie. Przewiduje się, że weźmie w nich udział 8 milionów ludzi.

Podobne do dzisiejszej akcje walki z chmurami planowane są także na 12 czerwca i 2 września (Dzień Miasta). Także na nie przeznaczono po 64 mln rubli. W razie potrzeby rozpylanie wybranych środków ma trwać od świtu do zmierzchu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.