Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oblot AW169

Lotnictwo cywilne, 11 maja 2012

Dzisiaj w Cascina Costa odbył się oblot prototypu 4,5-tonowego śmigłowca AgustaWestland AW169. Jego przeznaczeniem ma być transport medyczny, loty poszukiwawczo-ratownicze i transport osób.

Za sterami AW169 w czasie pierwszego lotu zasiadali oblatywacze Giuseppe Lo Coco i Giuseppe Afruni, którym towarzyszyli inżynierowie prób w locie, Massimo Longo i Stefano Rognoni. W trakcie oblotu sprawdzili oni podstawowe własności pilotażowe i działanie instalacji pokładowych śmigłowca.

AW169 jest najnowszym statkiem powietrznym z rodziny obejmującej śmigłowce AW139 i AW189. Jego pełnowymiarowa makieta została zaprezentowana podczas Farnborough Airshow 2 lata temu. Masa startowa AW169 wynosić ma 4,5 t. Struktura płatowca jest wykonana z materiałów kompozytowych. Śmigłowiec wyposażony został w nowoczesną awionikę glass cockpit, umożliwiającą wykonywanie lotów w każdych warunkach pogodowych, z użyciem okularowych wzmacniaczy obrazu (NVG), z załogą jedno-/dwuosobową, w warunkach VFR/IFR.

Napęd AW169 stanowią 2 ekologiczne silniki turbinowe Pratt & Whitney Canada PW210 o maksymalnej mocy startowej 800 KM każdy, z elektronicznym układem sterowania FADEC. Śmigłowiec mieści 2 pilotów i 8-10 pasażerów lub 2 pary noszy. Jego przeznaczeniem mają być misje transportu medycznego, poszukiwawczo-ratownicze, transport osób oraz zadania porządku publicznego.

Jeszcze w bieżącym roku do programu prób w locie dołączą dwa kolejne prototypy, a w 2013 - czwarty. Uzyskanie Certyfikatu Typu zaplanowane jest w 2014. Dotychczas producent otrzymał zamówienia na ponad 50 AW169.

Zdjęcia: AgustaWestland


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.