Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ziemia w najwyższej rozdzielczości

Astronautyka, 14 maja 2012

FR udostępniła zdjęcia Ziemi wykonywane w najwyższej dotąd rozdzielczości - 121 MPx. Pochodzą one z satelity meteorologicznego Electro-L.

Udostępnione przez Rosję zdjęcia Ziemi wyróżnia to, że najwyższa dotąd rozdzielczość - 121 megapikseli, została uzyskana przy pomocy jednego ujęcia, a nie kompilacji większej ich liczby (takie zdjęcia - nazwane Blue Marble, publikowała niedawno amerykańska NASA - patrz ilustracja poniżej). Rosyjski satelita meteorologiczny Electro-L wykonuje zdjęcia północnej hemisfery co pół godziny, ale na sygnał z centrum kierowania może zmniejszyć odstęp do 10 minut. Wykonywane są one w paśmie widzialnym i bliskiej podczerwieni, co powoduje, że ich kolorysta jest różna od tej, którą sami widzimy, na przykład roślinność jest na nich czerwona. W pewnym przybliżeniu można ocenić, że mimo bardzo wysokiej rozdzielczości, każdy piksel na zdjęciu odpowiada aż jednemu kilometrowi na powierzchni Ziemi.

Satelita Electro-L1 (GOMS-2) został wyniesiony na orbitę geostacjonarną, odległą od Ziemi o 36 tys. km, 20 stycznia 2012. Jest drugim, po umieszczonym 19 września 2009 na niskiej (830 km) heliosynchronicznej orbicie satelicie Meteor-M1, z nowej grupy rosyjskich satelitów hydrometeorologicznych, odtwarzanej po aż 10-letniej przerwie. Do przesyłania wyników wykonywanych obserwacji używa łącza w paśmie X o szybkości 2,56 do 16,36 Mbps. Zdjęcia wykonuje w czterech zakresach fal - trzech widzialnych i jednego w podczerwieni. Jego masa wynosi ponad 1700 kg, a czas życia jest przewidziany na 10 lat.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.