Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indyjskie licencyjne FH77B

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 17 maja 2012

W odpowiedzi na interpelację poselską minister obrony Indii, A. K. Antony ujawnił, że zakłady Ordnance Factory Board (OFB) montują prototypy licencyjnych haubic Bofors FH77B.

Kupione w Szwecji haubice okazały się bardzo skuteczne w walkach w górskich terenach Kaszmiru. Niestety, z uwagi na zużycie, coraz większa liczba dział wymaga remontu lub zastąpienia

Na podstawie umowy z 1986, szwedzki Bofors dostarczył 410 ciężkich, holowanych haubic FH77B kalibru 155 mm, z lufą o długości 39 kalibrów. Opcja porozumienia zakładała możliwość licencyjnego wyprodukowania w Indiach kolejnego tysiąca dział wraz z amunicją. Nie została ona jednak przez długie lata wykorzystana.

W odpowiedzi na interpelację poselską minister obrony ujawnił jednak, że w październiku ubiegłego roku rada zamówień wojskowych wydała decyzję, umożliwiającą zakładom OFB podjęcie produkcji haubic, korzystając z licencyjnych zapisów umowy sprzed ćwierć wieku.

OFB wykonują obecnie zlecenie resortu obrony, dotyczące produkcji dwóch prototypów z lufą o długości 39 kalibrów oraz kolejnej pary z lufą wydłużoną do 45 kalibrów. Równolegle prowadzone są prace nad modernizacją obecnie wykorzystywanych dział, która zakłada zmiany w systemach elektronicznych oraz instalowanie dłuższych luf.

OFB ma czas do końca bieżącego roku na skierowanie dwóch krótkich prototypów do prób wojskowych. Działa z lufą o długości 45 kalibrów powinny do nich dołączyć nie później niż w czerwcu 2013.


Drukuj Góra