Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

ISAF nadal odcięte od Pakistanu

Strategia i polityka, 20 maja 2012

Fiaskiem zakończyła się kolejna tura amerykańsko-pakistańskich rozmów o ponownym umożliwieniu przejazdu przez granicę z Afganistanem konwojów z zaopatrzeniem dla sił ISAF.

Grupa ciężarówek, transportujących zaopatrzenie dla sił międzynarodowych w Afganistanie, zatrzymana w nadgranicznych rejonach Pakistanu / Zdjęcie: Sky News

Islamabad zamknął granicę z Afganistanem dla ciężarówek, transportujących zaopatrzenie dla sił ISAF, w listopadzie ubiegłego roku. Powodem były ataki sił amerykańskich na pakistańskie posterunki graniczne, w wyniku których śmierć poniosło 24 żołnierzy (pierwsze informacje mówiły nawet o większej liczbie ofiar; zobacz: Amerykanie zabili 26 pakistańskich żołnierzy). Ta sama przyczyna spowodowała także zamknięcie amerykańskiej bazy Szamsi, z której operowały rozpoznawcze i uzbrojone bezzałogowce CIA (zobacz: Amerykanie opuścili Szamsi).

Prowadzone z różnym natężeniem rozmowy o wznowieniu lądowego zaopatrzenia dla wojsk walczących w Afganistanie, nie doprowadziły jednak do sukcesu. Negatywnym wynikiem zakończyła się także ostatnia tura negocjacji.

Według informacji anonimowych członków delegacji amerykańskiej, Pakistańczycy zaprezentowali niespójne stanowisko, które utrudniło znacznie prowadzenie rozmów. Co więcej, żądają wielokrotnego zwiększenia opłat tranzytowych. Te same źródła podają, że przed 25 listopada Amerykanie i ich sojusznicy z ISAF płacili średnio 250 USD za samochód ciężarowy. Teraz Islamabad chce kilku tysięcy, co uznano za sumę nie do zaakceptowania, znacznie przekraczającą wszystkie znane normy międzynarodowe.

Do niedawna drogą lądową transportowano - według różnych źródeł - od ok. 50% do niemal 75% całego zaopatrzenia dla sił ISAF. Droga morsko-lądowa jest bowiem zdecydowanie tańsza od powietrznej, zarezerwowanej do niedawna dla żołnierzy oraz części uzbrojenia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra