Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kontrakt na AGS

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 21 maja 2012

Wczoraj Nothrop Grumman podpisał z NATO umowę o dostawach 5 bsl Global Hawk, które będą trzonem systemu rozpoznawczego AGS, rozwijanego przez Sojusz.

AGS będzie oparty o Global Hawki Block 40, wyposażone w radar Multi-Platform Radar Technology Insertion Program (MP-RTIP) / Zdjęcie: Northrop Grumman

System Obserwacji Obiektów Naziemnych z Powietrza (NATO Alliance Ground Surveillance (AGS) Core System) powstaje formalnie od kwietnia 2004, na podstawie decyzji 25 narodowych dyrektorów uzbrojenia. Wstępne prace prowadzone były jednak wcześniej, angażując także polskie przedsiębiorstwa. System ma dać państwom członkowskim możliwość obrazowania sytuacji na lądzie i morzach (w tym wykrywania obiektów stacjonarnych i mobilnych) w czasie rzeczywistym. Zdolności tego typu posiada obecnie niewiele państw świata.

Ostatecznie w programie pozostało 13 państw: Bułgaria, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, USA i Włochy. Sfinansują one zakup samolotów i radarów, a także stacji naziemnej, której stworzenie przypadnie przemysłowi Starego Kontynentu. Wycofanie się naszego kraju z tego projektu w 2009 doprowadziło do wygaszenia wszelkiej aktywności rodzimych podmiotów w ramach programu (zobacz: Nieprimaaprilisowe pożegnanie z AGS). Wszystkie kraje NATO będą natomiast finansować koszty utrzymania i serwisowania AGS.

Umowę z Northrop Grummanem, jako głównym wykonawcą kontraktu, podpisano w czasie szczytu Sojuszu w Chicago. Całkowita wartość programu AGS wynosi 1,7 mld USD (1,2 mld Euro).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.