Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czwarty Woroneż w służbie

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 22 maja 2012

Stacja dalekiego rozpoznania Woroneż-M rozpocznie jutro doświadczalną eksploatację pod Irkuckiem. To czwarta stacja tej rodziny uruchomiona w ostatnim okresie.

Jutro rozpocznie doświadczalną eksploatację w wojskach obrony powietrzno-kosmicznej stacja radiolokacyjna dalekiego rozpoznania pracująca w zakresie metrowym Woroneż-M w Usole Sybirskim pod Irkuckiem. Ma prowadzić obserwację na kierunku wschodnim. To już czwarta stacja rodziny Woroneż uruchomiona w ostatnich latach. Od lutego 2012 dyżur bojowy pełni Woroneż-M pod Lechtusi w Obwodzie Leningradzkim. Z kolei pracujące w zakresie fal decymetrowych stacje Woroneż-DM funkcjonują w Obwodzie Kaliningradzkim (Operacyjny Woroneż-DM pod Kaliningradem, 2011-11-29) i w Armawirze w Kraju Krasnojarskim (Zamiana rosyjskich radarów, 2009-03-01).

Stacje rodziny Woroneż zastępują przestarzałe radiolokatory Dniepr, Wołga i Dariał (Stacje Woroneż tworzą nowy system, 2007-08-07). Ich budowa trwa tylko 1,5-2 lat. Mniejsze jest zużycie energii (o 40%) i liczebność personelu w porównaniu do stacji poprzedniej generacji. Ich zasięg wynosi do 6 tys. km.

W kolejnych latach sieć radiolokatorów systemu wczesnego ostrzegania o ataku balistycznym ma uzupełnić 5 radiolokatorów nowej odmiany Woroneż-WP. Mają one zostać zbudowane w Peczorze (Republika Komi), Barnaule (Kraj Ałtajski), Jenisiejsku (Kraj Krasnojarski), oraz Omsku i Olienogorsku (Obwód Murmański). System ma zapewnić kontrolę wszystkich kierunków możliwego ataku rakietowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.