Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Operacyjny Woroneż-DM pod Kaliningradem

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 29 listopada 2011

Stacja radiolokacyjna dalekiego zasięgu Woroneż-DM, usytuowana w Obwodzie Kaliningradzkim, rozpoczęła dyżur bojowy. W czasie próbnej eksploatacji, trwającej prawie cały 2011, nie zanotowano żadnych jej awarii.

Decyzję o wprowadzeniu stacji radiolokacyjnej Woroneż-DM pod Kaliningradem (Woroneż-DM pod Kaliningradem, 2011-07-05) do normalnej eksploatacji podpisał prezydent FR Dmitrij Miedwiediew (zdjęcie: służba prasowa prezydenta FR). Stosowna uroczystość odbyła się z jego udziałem.

Stacja Woroneż-DM znajduje się niedaleko wioski Pionierskoje. Swym zasięgiem pokrywa ona dotychczasowy obszar odpowiedzialności stacji w ukraińskim Mukaczewie (Rosjanie rezygnują z radarów na Ukrainie, 2008-01-26) i białoruskich Baranowiczach. Zasięg stacji Woroneż-DM wynosi 6 tys. km, co oznacza, że stacja w Obwodzie Kaliningradzkim pokrywa całą Europę i część Atlantyku. Może jednocześnie kontrolować z dużą precyzją ok. 500 obiektów poruszających się w powietrzu i w Kosmosie.

Od 1 grudnia wszystkie rosyjskie stacje dalekiego rozpoznania radiolokacyjnego mają działać w zintegrowanym systemie podporządkowanym Wojskom Obrony Powietrzno-Kosmicznej. Wojska te odpowiadają za funkcjonowanie obrony powietrznej i antyrakietowej (w tym obrony rejonu Moskwy) oraz kontrolują przestrzeń kosmiczną. W skład systemu dalekiego rozpoznania wchodzą już 3 stacje rodziny Woroneż (Stacje Woroneż tworzą nowy system, 2007-08-07) - dwie pozostałe znajdują się koło Lechtusi w Obwodzie Leningradzkim (nadzoruje obszar północnego Atlantyku) i koło Armawiru w Kraju Krasnojarskim (skierowana na południe). Czwarta stacja - Woroneż-WP jest budowana koło Usolo-Sibirska w Obwodzie Irkuckim. Swym zasięgiem ma objąć m.in. przestrzeń powietrzną i kosmiczną nad ChRL. Ministerstwo Obrony FR planuje wycofanie z eksploatacji w najbliższych latach wszystkich stacji radiolokacyjnych dalekiego rozpoznania poprzedniej genracji i zastąpienie ich stacjami rodziny Woroneż.

Stacja Woroneż-DM (77Ja6-DM Woroneż) działa w zakresie fal decymetrowych. Dzięki modułowej konstrukcji (23 moduły główne, dostarczane na miejsce montażu przez producenta) może był stosunkowo łatwo przemieszczania. Na nowym miejscu można ją uruchomić w ciągu 1,5-2 lat. Stacje starszego typu - Wołga czy Dariał (4 tys. podstawowych elementów) - były budowane i uruchamiane przez 5-9 lat. Według dostępnych danych, stacja Woroneż-DM kosztuje niecałe 1,5 mld rubli (cena z 2005) wobec blisko 20 mld rubli stacji klasy Dariał (w przeliczeniu na obecne ceny).

Rosyjscy analitycy oceniają, że dzisiejsza decyzja to kolejna odpowiedź na zbliżanie się amerykańskich instalacji do granic FR. W szczególności chodzi o systemy tzw. tarczy antyrakietowej, której elementy mają znaleźć się także w Polsce (Nowa tarcza według Pentagonu, 2009-09-18). Już wcześniej zapowiedziano, że Rosja odpowie na takich ruch umieszczeniem ofensywnych instalacji rakietowych w Obwodzie Kaliningradzkim. Wymuszany przez USA wyścig zbrojeń może doprowadzić do bardzo trudnej sytuacji w Europie (w szczególności dotyczy to Polski), skracając czas reakcji na działania (świadome lub nie) potencjalnego przeciwnika i zwiększając prawdopodobieństwo wybuchu konfliktu na pełną skalę.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.