Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Siemianowice zapowiadają Rosomaka 2

Przemysł zbrojeniowy, 25 maja 2012

Już w przyszłym roku naszym siłom zbrojnym zaprezentowany ma zostać głęboko zmodernizowany KTO, Rosomak 2. Zapowiedzieli to przedstawiciele Wojskowych Zakładów Mechanicznych.

Od tego się wszystko zaczyna - wanna kadłuba przyszłego Rosomaka, pospawana z 10-milimetrowych blach pancernych polskiej, a nie szwedzkiej, jak na początku produkcji, rodem z HSW / Zdjęcie: Wojciech Łuczak

Deklaracja przedstawicieli zakładów z Siemianowic Śląskich została złożona podczas obchodów 60-lecia przedsiębiorstwa, 22 maja 2012. Ostateczna konfiguracja Rosomaka 2 zostanie określona w najbliższych tygodniach. Potem rozpocznie się projektowanie prototypu w metalu.

Pomysł stworzenia zmodyfikowanego pojazdu pojawił się w efekcie stopniowego wprowadzania ponad kilkuset polskich usprawnień do licencyjnego, fińskiego wozu AMV 8x8. Było to pokłosiem doświadczeń frontowej służby Rosomaków. Bojowe akcje naszych transporterów śledzi na bieżąco w Afganistanie stała ekipa techniczna WZM, zbierając także opinie żołnierzy. Wnioski wskazują, że zakres proponowanych zmian wykroczy poza formułę obecnie produkowanego pojazdu. Stąd idea stworzenia Rosomaka 2.

Półrama Rosomaka ze zmontowanymi już komponentami zawieszenia. Ten podzespół wozu zostanie poddany dalszemu wzmocnieniu w Rosomaku 2 / Zdjęcie: Wojciech Łuczak

Nowy transporter otrzyma inną konstrukcję kadłuba oraz nowy, wzmocniony układ zawieszenia, także oparty na półramie. Układ ten - swego czasu bardzo krytykowany element konstrukcji - perfekcyjnie sprawdził się w warunkach afgańskich, przyjmując na siebie dużą część energii wybuchających pod kadłubem ładunków. Będzie także nowy, mocniejszy silnik sprzężony z układem przeniesienia mocy (power-pack). Przewiduje się ponadto wydajniejszy i nowszy system klimatyzacji. Na razie WZM nie ujawnia jednak pełnego zakresu proponowanej modernizacji. Sytuacja zmieni się po zatwierdzeniu ostatecznego kształtu projektu.

Systematycznie wzrastające przychody siemianowickiej spółki / Rys. WZM

WZM świętowały swoje 60-lecie z 460-osobową załogą, która wypracowała w 2011 czysty zysk w wysokości 20 mln zł. Siemianowice wyprodukowały już dla naszej armii 400 Rosomaków. 5 wozów w wersji podstawowej sprzedano licencjonodawcy, czyli fińskiej Patrii. Jak oświadczył publicznie prezes WZM, Adam Janik - spółka prowadzi obecnie rozmowy z kilkoma poważnymi klientami zagranicznymi, na temat znaczących zamówień eksportowych. Pierwszych efektów należy spodziewać się lada miesiąc.

Postępujący, ciągły proces polonizacji Rosomaka daje pogląd o tym, jak nasz przemysł opanowuje nowoczesne, licencyjne technologie. Obecnie tylko 4% komponentów wozu pochodzi z importu / Rys. WZM

Według producenta, 53% wartości komponentów typowego Rosmaka tworzą produkty Grupy Bumar, takich przedsiębiorstw jak: Bumar Łabędy, Dezamet, Maskpol, Mesko, PCO i ZM Tarnów. Reszta to wyroby 121 spółek polskich i 36 zagranicznych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.