Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pilatus o indyjskim kontrakcie

Lotnictwo wojskowe, 29 maja 2012

Pilatus podpisał 24 maja długo oczekiwaną umowę z indyjskimi wojskami lotniczymi o sprzedaży 75 szkolnych samolotów turbośmigłowych PC-7 Mk II, o wartości ponad 500 mln USD.

PC-7 Mk II to wersja PC-9 ze słabszym, ale bardziej ekonomicznym silnikiem o mocy 700 KM. Pilatus posiada w swojej ofercie także PC-21, który jest największym i najbardziej zaawansowanym technicznie, jednak Szwajcarzy uznali, że na potrzeby Indii wystarczy tańsza konstrukcja. Było to jednym z powodów protestu przegranego, południowokoreańskiej KAI, która w odrzuconej ostatecznie skardze wskazywała na nie spełnianie przez PC-7 Mk II części wymogów użytkownika / Zdjęcie: Pilatus

W wydanym oświadczeniu przedstawiciele Pilatusa poinformowali, że cały kontrakt - obejmujący dostawy nie tylko 75 samolotów, ale także całego systemu szkolenia - ma wartość ponad 500 mln CHF, co jest równoznaczne z podobną sumą w USD.

Początek dostaw ustalono na 4. kwartał 2012. Umowa wiązała się także z przyjęciem zobowiązań offsetowych, o wartości 30% kontraktu. Szczegółów jednak nie ujawniono.

Wiadomo jednak, że w Indiach zostanie umieszczone centrum serwisowo-remontowe, którego stworzenie powierzono zakładom HAL. Będzie ono aktywne przez cały, planowany na 30 lat okres użytkowania PC-7 Mk II.

Koniec maja był wyjątkowy w historii Pilatusa. Obok podpisania kontraktu z Indiami, zawarto wtedy - zaledwie dzień wcześniej - ostateczne porozumienie z Arabią Saudyjską, które dotyczyło sprzedaży 55 PC-21 (zobacz: Hawki i Pilatusy dla Saudów).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.