Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tureckie programy za 5,5 mld USD

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 10 czerwca 2012

Na początku lipca tureckie władze powinny ogłosić wybór dostawców w dwóch programach wojskowych - systemów przeciwlotniczych i korwet - o szacunkowej wartości 5,5 mld USD.

Pierwsza i jedyna na razie przyjęta do służby korweta typu Ada (powstała w wyniku realizacji programu Milgem, stąd nazwa ta nadal stosowana jest zamiennie). Stworzenie 6 nowych jednostek ma kosztować tureckich podatników równowartość 1,5 mld USD / Zdjęcie: MO Turcji

Ankara kilka lat temu zainicjowała program zakupu nowoczesnych systemów przeciwlotniczych, zdolnych także do przechwytywania pocisków balistycznych. W trakcie przedłużającego się postępowania wybrano cztery oferty: amerykańską (Raytheona i Lockheed Martina) z systemem Patriot, europejską (Eurosam) z SAMP/T Aster 30, rosyjską (Rosobronexport) z S-300 i S-400 oraz chińską (CPMIEC) z HQ-9.

Według nieoficjalnych informacji, tureckie władze powinny ogłosić zwycięzcę przetargu już w przyszłym miesiącu. Przedstawiciele zachodnich przedsiębiorstw są przy tym zdecydowanie przeciwni uczestnictwu podmiotów z Rosji i Chin. Gdyby któryś z nich wygrał - argumentują - mogłoby to doprowadzić do ujawnienia tajemnic NATO, na co pakt nie zgodzi się. To z kolei może doprowadzić do odcięcia systemu od danych z sojuszniczego systemu rozpoznania i dowodzenia, drastycznie zmniejszając skuteczność zestawów. Inni z kolei uznają, że udział Rosobronexportu i CPMIEC jest tylko elementem nacisku na pozostałych konkurentów, w celu zmniejszenia ostatecznej kwoty kontraktu.

Drugie z postępowań, których finał także powinien zostać przedstawiony w lipcu, dotyczy zlecenia budowy 6 korwet typu Ada. Okręty te są owocem programu Milgem, w wyniku którego turecka marynarka wojenna otrzyma 8 korwet o długości 99,5 m oraz wyporności pełnej 2300 t, a w późniejszym terminie także 4 zdecydowanie większe fregaty.

Pierwsze dwie korwety zbudowała wojskowa stocznia Istanbul Naval Shipyard, przy czym jedna z nich rozpoczęła służbę pod koniec ubiegłego roku (zobacz: Heybeliada w służbie). O zlecenie zbudowania 6 pozostałych starają się cywilne przedsiębiorstwa, RMK Marine i Dearsan. Szacunkowa wartość kontraktu wyniesie równowartość 1,5 mld USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.