Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tureckie programy za 5,5 mld USD

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 10 czerwca 2012

Na początku lipca tureckie władze powinny ogłosić wybór dostawców w dwóch programach wojskowych - systemów przeciwlotniczych i korwet - o szacunkowej wartości 5,5 mld USD.

Pierwsza i jedyna na razie przyjęta do służby korweta typu Ada (powstała w wyniku realizacji programu Milgem, stąd nazwa ta nadal stosowana jest zamiennie). Stworzenie 6 nowych jednostek ma kosztować tureckich podatników równowartość 1,5 mld USD / Zdjęcie: MO Turcji

Ankara kilka lat temu zainicjowała program zakupu nowoczesnych systemów przeciwlotniczych, zdolnych także do przechwytywania pocisków balistycznych. W trakcie przedłużającego się postępowania wybrano cztery oferty: amerykańską (Raytheona i Lockheed Martina) z systemem Patriot, europejską (Eurosam) z SAMP/T Aster 30, rosyjską (Rosobronexport) z S-300 i S-400 oraz chińską (CPMIEC) z HQ-9.

Według nieoficjalnych informacji, tureckie władze powinny ogłosić zwycięzcę przetargu już w przyszłym miesiącu. Przedstawiciele zachodnich przedsiębiorstw są przy tym zdecydowanie przeciwni uczestnictwu podmiotów z Rosji i Chin. Gdyby któryś z nich wygrał - argumentują - mogłoby to doprowadzić do ujawnienia tajemnic NATO, na co pakt nie zgodzi się. To z kolei może doprowadzić do odcięcia systemu od danych z sojuszniczego systemu rozpoznania i dowodzenia, drastycznie zmniejszając skuteczność zestawów. Inni z kolei uznają, że udział Rosobronexportu i CPMIEC jest tylko elementem nacisku na pozostałych konkurentów, w celu zmniejszenia ostatecznej kwoty kontraktu.

Drugie z postępowań, których finał także powinien zostać przedstawiony w lipcu, dotyczy zlecenia budowy 6 korwet typu Ada. Okręty te są owocem programu Milgem, w wyniku którego turecka marynarka wojenna otrzyma 8 korwet o długości 99,5 m oraz wyporności pełnej 2300 t, a w późniejszym terminie także 4 zdecydowanie większe fregaty.

Pierwsze dwie korwety zbudowała wojskowa stocznia Istanbul Naval Shipyard, przy czym jedna z nich rozpoczęła służbę pod koniec ubiegłego roku (zobacz: Heybeliada w służbie). O zlecenie zbudowania 6 pozostałych starają się cywilne przedsiębiorstwa, RMK Marine i Dearsan. Szacunkowa wartość kontraktu wyniesie równowartość 1,5 mld USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.