Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Heybeliada w służbie

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 29 września 2011

Dokładnie 3 lata po zwodowaniu, 27 września bieżącego roku, do służby w tureckiej marynarce wojennej została przyjęta korweta TCG Heybeliada, pierwszy okręt wojenny zbudowany w tym kraju.

Turecka korweta nawiązuje do amerykańskich okrętów klasy Littoral Combat Ship. Jest jednak nieco od nich mniejsza. Ma długość 99 m i wyporność 2 300 t. Została wyposażona m.in. w 8 pocisków przeciwokrętowych Harpoon, system przeciwlotniczy/przeciwrakietowy Rolling Airframe Missile (RAM), dwie potrójne wyrzutni torped Mk46 i armatę kalibru 76 mm. Z pokładu lotniczego operuje jeden średni śmigłowiec (standardowo S-70 w wersji ZOP). Okręt może też przewozić do 20 t zaopatrzenia i małą grupę żołnierzy piechoty / Zdjęcie: MO Turcji

Uroczystość przyjęcia okrętu do służby odbyła się w Istanbul Naval Shipyard i została połączona z wodowaniem drugiej korwety tego typu, TCG Büyükada.

Jednostki powstają w ramach programu Milgem (nazwa powstała ze skrócenia frazy mili gemi, okręt narodowy), w którym tureckie stocznie mają dostarczyć marynarce wojennej 8 nowoczesnych korwet, z opcją na 4 dodatkowe, nieco większe fregaty, wykonane na podstawie podobnego projektu.

Program jest częścią strategii państwa, której celem jest uniezależnienie się od dostaw wyposażenia wojskowego zza granicy. Jej przejawem jest m.in. budowa - wspólnie z Koreańczykami - czołgu podstawowego (zobacz: Prototyp Altaya na IDEF-2011) czy pocisku samosterującego SOM (zobacz: DSEi 2011: Turecki pocisk samosterujący). Ankara zamierza też przystąpić do wspólnego z Republiką Korei i Indonezją projektu stworzenia myśliwca 5. generacji (zobacz: Turcy zainteresowani KF-X). Turcy dążą konsekwentnie do przejęcia w maksymalnym stopniu produkcji systemów licencyjnych, w tym np. samolotów F-16 i okrętów podwodnych U214 (zobacz: Tureckie F-16 będą mogły atakować cele izraelskie).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.