Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eurosatory: Steyr ujawnia GL 40

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 12 czerwca 2012

Na Eurosatory zadebiutował 40-mm granatnik GL 40. Steyr Mannlicher, szukając nowych rynków zbytu, promuje karabinek Steyr AUG do rosyjskiego naboju 7,62 mm x 39.

Nowy granatnik Steyr GL 40 otwarty na bok do ładowania. Długość lufy 180 mm, długość całkowita 270 mm, masa - z widocznym na zdjęciu szybkim montażem 1,02 kg (gdy mocowany jest na szynie uniwersalnej wzrasta do 1,04 kg)

Karabinek automatyczny Steyr Mannlicher AUG do naboju 5,56 mm x 45 zadebiutował pod koniec lat 1970. Była to jedna z pierwszych, obok francuskiego FA MAS, konstrukcja w układzie bezkolbowym, na dodatek z komorą zamkową wykonaną z tworzywa sztucznego. Broń trafiła m.in. do armii austriackiej, australijskiej, irlandzkiej, malezyjskiej, nowozelandzkiej i tunezyjskiej.

Steyr nigdy nie oferował własnych 40-mm jednostrzałowych granatników podwieszanych, a odbiorcy najczęściej mocowali na swojej broni amerykańskie M203 lub ich klony, a ostatnio także niemieckie AG36. Kilka lat temu niemal jednocześnie siły zbrojne Austrii oraz Australii zaczęły poszukiwania nowego granatnika do amunicji 40 mm x 46SR NATO.

GL 40 podwieszony pod karabinek Steyr AUG A3. Zastosowany dedykowany montaż  zwiększa masę broni o 85 g (105 g w przypadku montażu dostosowanego do szyny uniwersalnej)

W 2009 na londyńskiej wystawie DSEi zadebiutował stworzony przez austriackie przedsiębiorstwo Madritsch granatnik ML 40, który jest obecnie proponowany armii australijskiej (Granatnikowe premiery, 2009-09-12). Nowy granatnik Steyra jest konstrukcją, która ma z ML 40 bardzo wiele cech wspólnych, jednocześnie jest na tyle różna, że można je traktować jako dwa osobne modele.

GL 40 może występować w odmianie samodzielnej lub podwieszanej. Może być łączony z szkieletem z kolbą lub karabinkiem za pomocą szybkiego, dedykowanego montażu lub montażu dostosowanego do łączenia z szyną uniwersalną MIL-STD-1913. Granatnik jest ładowany do strzału przez odchylenie lufy, a przycisk zatrzasku umieszony został na lewej stronie lufy. Mechanizm spustowy z samonapinaniem, co oznacza, że w przypadku wystąpienia niewypału, można ponownie ściągnąć spust bez otwierania broni. Dźwignia bezpiecznika umocowana wewnątrz kabłąka spustowego jest jednakowo dostępna dla strzelców prawo- i leworęcznych.

GL 40 w odmianie samodzielnej podwieszonej pod szkielet z kolbą (o masie 1,16 kg). W tej konfiguracji masa granatnika wynosi 2,18 kg. Długość z kolbą rozłożoną 640 mm, złożoną (widoczną na zdjęciu) 545 mm / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Ciekawostką jest opracowanie przez Steyr Mannlicher odmiany karabinka AUG do rosyjskiej amunicji 7,62 mm x 39 na zlecenie nieujawnionego klienta. Początkowo na etapie modelu broń była zasilana z 30-nabojowych magazynków od AK, jednak w toku dalszych prac badawczo-rozwojowych został on zastąpiony własnym magazynkiem z tworzywa sztucznego. Obecnie trwa wytwarzanie serii próbnej tych karabinków.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.