Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przedłużony termin składania ofert

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 lutego 2008

Pod naciskiem zagranicznych koncernów, Indie przedłużyły termin składania ofert technicznych i offsetowych, związanych z przetargiem na 126 samolotów wielozadaniowych (MMRCA).

Indyjski przetarg będzie jednym z największych kontraktów eksportowych w lotnictwie wojskowym. Dotyczy 126 samolotów o wartości ok. 10 mld USD (niska cena wynika z faktu, ze większość produkcji będzie odbywała się w zakładach Hindustan Aeronautics Limited). Jednak dla wszystkich oferentów jest jasne, że ten przetarg otworzy szerzej drzwi do lukratywnego ryku indyjskiego. Już teraz mówi się o kolejnych, ok. 60 samolotach, pozyskanych po realizacji pierwotnego zamówienia.

W przetargu oferowanych jest sześć samolotów: europejski Eurofighter Typhoon, francuski Dassault Rafale, szwedzki JAS39 Gripen, rosyjski MiG-35 oraz amerykańskie F-16C/D i F/A-18E/F.

Pierwotnie władze w Nowym Dehli ogłosiły, że składanie ofert technicznych i finansowych ma zakończyć się do 28 marca, zaś plany offsetowe - do maja 2008. Jednak EADS, RSK MiG i Amerykanie, naciskali na przedłużenie terminów. Indie stawiają bowiem warunek przeniesienia produkcji - po dostarczeniu pierwszych 18 samolotów - do rodzimych zakładów HAL. Zaś do offsetu nie jest wliczane, przyjęte przez kupujących jako obowiązek, przekazanie technologii potrzebnych do produkcji samolotów.

Wszystko to powoduje, że budowanie oferty jest trudniejsze, niż w tradycyjnych kontraktach eksportowych. Największe problemy maja Amerykanie, którym prawo nie pozwala na transfer nowoczesnych technologii wojskowych, z wyjątkiem najbliższych sojuszników. I właśnie oni wywierali najsilniejsze naciski na Indie, by przedłużono termin składania ofert.

Temu celowi służy również rozpoczęta 26 lutego, trzydniowa wizyta sekretarza obrony, Roberta Gatesa, w Indiach. Sekretarz poruszy także kwestie współpracy naukowo-technicznej, przy tworzeniu przez Indie systemu antybalistycznego i innych, kluczowych technologii wojskowych.

Ostatecznie, w pierwszym dniu wizyty indyjskie ministerstwo obrony poinformowało o przedłużeniu terminów składania ofert, odpowiednio do 28 kwietnia - odnośnie samych samolotów - i sierpnia 2008, dla offsetu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.