Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykanie wzmacniają obecność w Afryce

Strategia i polityka, 26 czerwca 2012

Gen. Carter Ham, dowódca USAFRICOM zapowiedział zwiększenie aktywności wojskowej USA w Afryce. Ma ona koncentrować się na zwalczaniu ekstremistycznych ugrupowań muzułmańskich.

Bojownicy działającej w Nigerii Boko Haram, odpowiedzialnej za szereg terrorystycznych ataków na chrześcijan, a także policję i wojsko / Zdjęcie: inforafrica.com

Odpowiedzialny za rejon Afryki gen. Carter Ham poinformował, że podległe mu siły skupią się na zwalczaniu trzech ugrupowań: Al Shabab, działającej we wschodniej części kontynentu, Al-Kaidzie z islamskiej części Maghrebu oraz Boko Haram z Nigerii. Wszystkie chcą wprowadzenia szariatu i posługują się metodami terrorystycznymi. Według danych amerykańskiego wywiadu, organizacje te współpracują ze sobą, m.in. dzieląc fundusze i prowadząc szkolenia w dziedzinie wykorzystywania ładunków wybuchowych.

Generał zapewnił, że nie oznacza to realizowania misji bojowych przez amerykańskich żołnierzy. Jedynym wyłomem w tej dziedzinie było skierowanie w ubiegłym roku 100-osobowego oddziału do centralnej części kontynentu, dla pomocy w likwidacji Lord Resistance Army, kierowanej przez Josepha Kony. Ten charyzmatyczny lider łączy w swojej ideologii elementy protestantyzmu, religii pierwotnych oraz interesów plemiennych, prowadząc od kilkunastu lat krwawe operacje, której ofiarami pada głównie ludność cywilna.

W pozostałych przypadkach USAFRICOM ogranicza się do szkolenia miejscowych sił bezpieczeństwa, dostaw nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia oraz informacji wywiadowczych. Działania tego typu mają zostać zintensyfikowane. Obecnie Amerykanie mają tylko jedną stałą bazę w Afryce, w Dżibuti, gdzie stacjonuje ok. 2000 żołnierzy. Gen. Carter Ham zapewnił, że jego kraj nie dąży do otworzenia nowych baz.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.