Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pakistan otworzył granicę

Strategia i polityka, 04 lipca 2012

Po 7 miesiącach Pakistan otworzył lądowe przejścia graniczne z Afganistanem dla konwojów z zaopatrzeniem dla sił ISAF. Umożliwi to wycofanie kontyngentów w przewidzianym terminie do końca 2014.

Samochody ciężarowe z cysternami z paliwem dla sił ISAF na granicy pakistańsko-afgańskiej po jej zamknięciu w ubiegłym roku / Zdjęcie: The Express Tribune

Wczoraj amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton poinformowała o osiągnięciu porozumienia z Pakistanem w sprawie otworzenia granicy z Afganistanem. Potwierdził to dzisiaj minister ds. informacji Pakistanu, Qamar Zaman Kaira. Powiedział, że decyzja była rekomendowana przez parlament.

Granica została zamknięta dla zaopatrzenia dla sił międzynarodowych sił w Afganistanie w listopadzie 2011. Powodem było omyłkowe ostrzelanie przez Amerykanów pakistańskiego posterunku granicznego w rejonie Salala, w wyniku czego zginęło 24 żołnierzy. Wcześniej Islamabad wielokrotnie protestował przeciwko atakom bezzałogowców CIA i USAF przeciwko talibom oraz ich zwolennikom, przebywającym na terytorium Pakistanu (zobacz: ISAF nadal odcięte od Pakistanu).

W trakcie negocjacji władze tego kraju żądały zwiększenia opłat tranzytowych. Ostatecznie jednak zdecydowały się zadowolić jedynie przeprosinami za incydent ze strony USA, co uczyniła wczoraj Hillary Clinton. Minister Kaira dodał, że jego kraj otworzył granice, kierując się chęcią ustabilizowania sytuacji w regionie.

Zamknięcie południowych tras zaopatrzeniowych zmusiło siły ISAF do skoncentrowania dostaw lądowych alternatywnymi drogami przez Rosję, Kaukaz i republiki środkowoazjatyckie, jak również do zwiększenia ruchu lotniczego. Rozwiązanie to było generowało jednak dodatkowe koszty (zobacz: O 2,1 mld USD droższy Afganistan). Wykluczało także możliwość wycofania jednostek bojowych koalicji zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Pakistan jest najlepszym państwem tranzytowym dla wojsk działających w Afganistanie. Zaopatrzenie może być transportowane najtańszą drogą morską. Następnie przewożone jest ciężarówkami, kilkukrotnie krótszą trasą niż alternatywne połączenia w ramach wspomnianej już Northern Distribution Network.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.