Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

O 2,1 mld USD droższy Afganistan

Strategia i polityka, 03 lipca 2012

Z dokumentów przesłanych do Kongresu USA wynika, że amerykańskie siły zbrojne wydadzą ok. 2 mld USD więcej na zaopatrywanie wojsk w Afganistanie, po zamknięciu przez Pakistan granicy z tym krajem.

Szlaki zaopatrzeniowe w ramach Northern Distribution Network. Rozpoczynają się ona w portach państw nadbałtyckich lub w Turcji, biegnąc drogą północną - przez terytorium Rosji - lub zachodnią przez Kaukaz. Są zdecydowanie dłuższe niż południowa trasa przez Pakistan. Zostały otworzone w 2008, jednak były traktowane jako pomocnicze

W połowie roku kalendarzowego do amerykańskiego parlamentu trafiają poprawki, zgłaszane w ciągu realizowania budżetu przez poszczególne rodzaje sił zbrojnych. Nie mogą one zmieniać przyznanych kwot, jednak występują o przesunięcie pieniędzy w ramach posiadanych środków.

W przekazanych Kongresowi USA w połowie czerwca dokumentach znalazły się dwa punkty dotyczące zaopatrywania wojsk w Afganistanie. Pierwszy to postulat wojsk lądowych, które chcą wygospodarować w bieżącym preliminarzu 1,7 mld USD, na pokrycie wzrostu cen paliw oraz skutki przedłużającego się zamknięcia pakistańskich lądowych linii zaopatrzeniowych. Islamabad przerwał transportu wyposażenia ISAF w listopadzie ubiegłego roku, po ostrzelaniu przez Amerykanów pakistańskich posterunków granicznych (zobacz: ISAF nadal odcięte od Pakistanu).

O kolejne 369,2 mln USD wnioskują USAF. Suma ta ma zostać przeznaczona na zorganizowanie dodatkowych lotów do Afganistanu oraz na remonty silników ciężkich samolotów transportowych Boeing C-17 Globemaster III. Zużywają się one szybciej niż przypuszczano, ze względu na duże natężenie lotów.

W sumie daje to kwotę niemal 2,1 mld USD w ciągu roku budżetowego, przy założeniu, że przed jego zakończeniem (30 września) Pakistan nie otworzy granicy dla konwojów z zaopatrzeniem dla ISAF. Można przy tym przypuszczać, że dużą część z wymienionej kwoty (500-600 mln USD) pochłania wzrost cen paliwa. Nieco wcześniej bowiem sekretarz obrony, Leon Panetta informował parlamentarzystów, że zamknięcie pakistańskiej granicy generuje dodatkowe koszty ok. 100 mln USD miesięcznie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.