Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

O 2,1 mld USD droższy Afganistan

Strategia i polityka, 03 lipca 2012

Z dokumentów przesłanych do Kongresu USA wynika, że amerykańskie siły zbrojne wydadzą ok. 2 mld USD więcej na zaopatrywanie wojsk w Afganistanie, po zamknięciu przez Pakistan granicy z tym krajem.

Szlaki zaopatrzeniowe w ramach Northern Distribution Network. Rozpoczynają się ona w portach państw nadbałtyckich lub w Turcji, biegnąc drogą północną - przez terytorium Rosji - lub zachodnią przez Kaukaz. Są zdecydowanie dłuższe niż południowa trasa przez Pakistan. Zostały otworzone w 2008, jednak były traktowane jako pomocnicze

W połowie roku kalendarzowego do amerykańskiego parlamentu trafiają poprawki, zgłaszane w ciągu realizowania budżetu przez poszczególne rodzaje sił zbrojnych. Nie mogą one zmieniać przyznanych kwot, jednak występują o przesunięcie pieniędzy w ramach posiadanych środków.

W przekazanych Kongresowi USA w połowie czerwca dokumentach znalazły się dwa punkty dotyczące zaopatrywania wojsk w Afganistanie. Pierwszy to postulat wojsk lądowych, które chcą wygospodarować w bieżącym preliminarzu 1,7 mld USD, na pokrycie wzrostu cen paliw oraz skutki przedłużającego się zamknięcia pakistańskich lądowych linii zaopatrzeniowych. Islamabad przerwał transportu wyposażenia ISAF w listopadzie ubiegłego roku, po ostrzelaniu przez Amerykanów pakistańskich posterunków granicznych (zobacz: ISAF nadal odcięte od Pakistanu).

O kolejne 369,2 mln USD wnioskują USAF. Suma ta ma zostać przeznaczona na zorganizowanie dodatkowych lotów do Afganistanu oraz na remonty silników ciężkich samolotów transportowych Boeing C-17 Globemaster III. Zużywają się one szybciej niż przypuszczano, ze względu na duże natężenie lotów.

W sumie daje to kwotę niemal 2,1 mld USD w ciągu roku budżetowego, przy założeniu, że przed jego zakończeniem (30 września) Pakistan nie otworzy granicy dla konwojów z zaopatrzeniem dla ISAF. Można przy tym przypuszczać, że dużą część z wymienionej kwoty (500-600 mln USD) pochłania wzrost cen paliwa. Nieco wcześniej bowiem sekretarz obrony, Leon Panetta informował parlamentarzystów, że zamknięcie pakistańskiej granicy generuje dodatkowe koszty ok. 100 mln USD miesięcznie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra