Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

636 mln USD na EKV

Astronautyka, 11 lipca 2012

W ramach rozwoju systemu obrony przeciwrakietowej GMD, Boeing zamówił u Raytheona głowice EKV o wartości 663 mln USD.

Głowica w trakcie prac montażowych. Z przodu widoczna część tuby, mieszczącej m.in. elektrooptyczny system wykrywania głowic pocisków balistycznych w przestrzeni okołoziemskiej (finalnie ta część jest niemal dwukrotnie dłuższa). W tylnej części widoczne są dysze silników rakietowych korygujących tor lotu EKV, nie ma jednak jeszcze zainstalowanych owalnych zbiorników z paliwem, w przerwach pomiędzy dyszami. Widoczny na zdjęciu człowiek zafałszowuje wielkość urządzenia. W trakcie robienia zdjęcia EKV znajdowało się zdecydowanie bliżej obiektywu niż technik. W rzeczywiści ma długość jedynie 1,4 m, średnicę ok. 60 cm i masę ok. 65 kg / Zdjęcie: Raytheon

Głowice Exoatmospheric Kill Vehicle (EKV) służą do niszczenie głowic pocisków balistycznych bezpośrednim uderzeniem. Brak materiału wybuchowego kompensowany jest z naddatkiem ogromną prędkością zderzenia, gwarantującą - w przypadku kontaktu - całkowite zniszczenie celu.

EKV są jednym z głównych elementów system obrony antybalistycznej, Ground-Based Midcourse Defense, GMD (naziemny system obrony antybalistycznej w środkowej fazie lotu). Składa się on z podsystemów dowodzenia, rozpoznania oraz 3-stopniowych pocisków rakietowych GBI, odpalanych w silosów. Ich zadaniem jest wyniesienie EKV w przestrzeń okołoziemską po trajektorii stycznej z torem lotu głowicy balistycznej.

Wyrzutnie GBI znajdują obecnie w dwóch obiektach na terenie USA: w bazach na Alasce (Fort Greely) i w Kalifornii (Vandenberg). Trzeci obiekt tego typu miał powstać w Polsce, w Redzikowie. Waszyngton wycofał się jednak z tego pomysłu, w zamian obiecując pociski mniejszego zasięgu (SM-3) w perspektywie 2018 (zobacz np.: Nie będziemy Tarczą?).

Zlecenie dla Raytheona jest wynikiem przyznania Boeingowi w ubiegłym roku przez Pentagon 3,48 mld USD na rozwój GMD do 2018. Stosunkowo niewielka suma przeznaczona została przede wszystkim na zmniejszenie zawodności systemu, który do tej pory sprawdził się jedynie w połowie testów.

Obecnie amerykański system obrony antybalistycznej tworzony jest przez zestawy obrony bezpośredniej (Patriot THAAD) oraz pociski zdolne do przechwytywania głowic w środkowej fazie lotu: rodziny SM-2/-3 (wobec pocisków krótkiego i części średniego zasięgu) oraz GMD, zdolne - teoretycznie - do przechwycenia głowic pocisków strategicznych. Trzecim elementem amerykańskiej Tarczy antyrakietowej miały być samoloty z laserem dużej mocy, którego zadaniem byłoby zestrzeliwanie wrogich pocisków rakietowych w początkowej fazie lotu, kiedy stanowiły największy cel, także pod względem emitowanego przez silniki startowe ciepła. Na fali obecnych cięć budżetowych, wobec wczesnego etapu programu rozwojowego i braku pewności sukcesu, z przedsięwzięcia jednak zrezygnowano (zobacz: Ostatni lot YAL-1A).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.