Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udany test SCALP Naval

Marynarka wojenna, 13 lipca 2012

Francuska agencja zamówień wojskowych DGA poinformowała wczoraj o przeprowadzeniu 9 lipca udanej próby pocisku samosterującego SCALP przeznaczonego dla okrętów uderzeniowych.

Moment wystrzelenia i uderzenia w cel francuskiego pocisku / Zdjęcie: DGA

Próba została przeprowadzona na poligonie rakietowym DGA w Biscarrosse. Był to już 3. test odpalenia pocisku z pionowej wyrzutni Sylver 70, które będą instalowane na fregatach typu FREMM (pierwszy odbył się w maju 2010). Teraz jednak wykorzystano kompletny zestaw, który w pełni odwzorowuje system pokładowy. Według zapewnień przedstawicieli DGA, próba zakończyła się sukcesem.

Missile de croisière naval (MdCN) - znany także pod wcześniejszą nazwą SCALP Naval - jest morską odmianą lotniczego pocisku MBDA SCAPL/Storm Shadow, który powstał w wyniku francusko-brytyjskiej współpracy. MdCN jest europejskim odpowiednikiem amerykańskich Tomahawków, o zasięgu ok. tysiąca km i masie głowicy bojowej rzędu 450 kg.

MdCN mają zostać wprowadzone na pokłady francuskich fregat w 2014. Odmiana przystosowana do odpalania z wyrzutni torpedowych kalibru 533 będzie dostarczana dla okrętów podwodnych typu Barracuda (Postępy budowy Barracudy, 2011-12-20), począwszy od 2017.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.