Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Przekazanie albańskiego kutra

Przemysł zbrojeniowy, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 lipca 2012

Straż ochrony wybrzeża Albanii otrzymała pierwszą względnie dużą jednostkę zbudowaną w tym kraju - kuter patrolowy P132 Oriku. Powstał on w stoczni Pashaliman z licencji holenderskiej Damen Shipyards.

Albania podpisała kontrakt na dostawę 4 kutrów Damen Stan Patrol 4207 w listopadzie 2007. Był on wart 31 mln Euro. Z tej kwoty 11 mln USD pochodziło z funduszu ORET, ustanowionego przez rząd Holandii dla pomocy krajom rozwijającym się. Pierwszy z zamówionych kutrów - P131 Iliria miał powstać w stoczni Damen, a pozostałe 3 w Albanii z podzespołów dostarczonych przez Holendrów.

Kuter Iliria, zbudowany przez Damen Shipyards Gorinchem, został przekazany albańskiej straży wybrzeża (Rojes Bregdetare Shqiptare) w sierpniu 2008. Drugi, budowany w stoczni w bazie Palishman w Vlore w Albanii od maja 2009, został zwodowany 14 września 2011. Jego doposażanie i testy trwały 10 miesięcy. 17 lipca 2012 kuter został przekazany odbiorcy.

Obecnie budowany jest trzeci kuter na licencji Damena - P133 Lisus. Ma on zostać przekazany straży granicznej jeszcze w br. Czwarty - P134 Butrinti ma być gotowy w 2014.

Popularne na świecie kutry Damen Stan Patrol 4207 mają długość 42,8 m i moją rozwijać prędkość 26 węzłów. Załogę kutra stanowi 17 osób. Holenderska stocznia dostarczyła odbiorcom na całym świecie 25 Damen Stan Patrol 4207 i sprzedała licencje na ich budowę USA, Kanadzie i Ukrainie. Choć to stosunkowo niewielki kuter, P132 Oriku to największa jednostka zbudowana dotąd w Albanii.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.