Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wycofywanie z Afganistanu zgodnie z planem

Strategia i polityka, 24 lipca 2012

Połowa z zaplanowanych do wycofania w tym roku 28 tys. amerykańskich żołnierzy opuściła już Afganistan. Reszta zostanie odesłana do połowy września.

Amerykanie rozpoczęli wycofywanie się z Afganistanu w połowie 2011.  Stacjonowało tam wtedy nieco ponad 100 tys. żołnierzy USA. Planuje się,  że do października br. liczba ta spadnie do 68 tys., a więc powróci do  poziomu sprzed 2009. Ostatni żołnierze formacji bojowych powinni opuścić  Afganistan do końca 2014 / Zdjęcie: USAF

W wywiadzie udzielonym Associated Press, gen. John Allen, dowódca sił ISAF/NATO w Afganistanie. przyznał że zaplanowany na ten rok proces wycofywania amerykańskich wojsk z Afganistanu, został do tej pory zrealizowany w połowie. W nadchodzących tygodniach nastąpić ma jego intensyfikacja, tak by reszta szykowanych do odesłania żołnierzy opuściła kraj do połowy września. Jeżeli uda się zrealizować to założenie, wojsko dotrzyma (z niewielkim opóźnieniem) wymogów administracji Baracka Obamy, która planowała zakończenie tegorocznego procesu do 31 sierpnia.

W pierwszej kolejności wycofywani są żołnierze z jednostek bojowych, rozlokowanych na południowym-wschodzie Afganistanu. Zdecydowanie mniejszą grupę stanowią wojskowi stacjonujący na relatywnie spokojnych północy i zachodzie kraju, gdzie aktywność rebeliantów jest najmniejsza. Taka strategia działania związana jest z toczącym się równolegle procesem przekazywania coraz większej odpowiedzialności za operacje antyrebelianckie lokalnym siłom bezpieczeństwa.

Według szacunków ISAF, afgańscy żołnierze i policjanci angażowani są w około 90% operacji bojowych przeprowadzanych przez wojska koalicji. W blisko połowie z nich Afgańczycy biorą udział nie tylko w bezpośredniej walce, ale odpowiedzialni są także za proces planowania i dowodzenia. Jak przyznaje gen. Allen, to właśnie te dwa elementy sprawiają obecnie najwięcej problemów afgańskim dowódcom.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.