Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjczycy pomogą Irakowi

Strategia i polityka, 01 sierpnia 2012

Brytyjski resort obrony zorganizuje szkolenie dla Irakijczyków, dotyczące utylizacji broni chemicznej. Niewielkie ilości nie zniszczonych substancji trujących znajdują się w rejonie Al Muthana.

Zdjęcie kompleksu chemicznego Al Muthana wykonane w 2004

Irak był importerem i producentem broni chemicznej, którą reżim Saddama Husajna zastosował bojowo w czasie wojny iracko-irańskiej i przeciwko ludności kurdyjskiej w 1988. Po ataku na Kuwejt i przegranej w wojnie z koalicją pod przewodnictwem USA w 1991, Bagdad zobowiązał się do zniszczenia zapasów swojej broni masowego rażenia. Mimo propagandowych zarzutów Waszyngtonu, Londynu i Tel-Awiwu - które legły u podstaw inwazji w 2003 - irackie władze wywiązały się międzynarodowych zobowiązań, utylizując niemal cały swój arsenał chemiczny.

Jeden z dwóch bunkrów, w których przechowywane są resztki irackiej broni chemicznej / Zdjęcia: MO Wielkiej Brytanii

Do 2003 nie zakończono jednak całkowicie tego procesu. Na terenie kompleksu chemicznego Al Muthana, gdzie wcześniej odbywała się produkcja substancji trujących, zachowały się resztki niesprawnej już amunicji i substancji, których nie zdążono zutylizować.

Po zajęciu Iraku przez Amerykanów i ich sojuszników, likwidacja składu została przerwana, a nowe władze nie dysponowały możliwościami jej wznowienia. W 2009 rząd w Bagdadzie podpisał jednak Konwencję o Broni Chemicznej, która nakłada na sygnatariuszy obowiązek całkowitego zniszczenia jej zapasów. Nadal jednak brakowało wykwalifikowanego personelu.

W związku z taką sytuacją brytyjski resort obrony zgodził się na przeprowadzenie szkolenia w ośrodku naukowo-badawczym ministerstwa Dstl w Porton Down. Jeszcze w bieżącym roku trafi tam grupa irackich techników, którzy zdobędą odpowiednie umiejętności.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.