Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kontener LOOK

Przemysł zbrojeniowy, 01 sierpnia 2012

Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT) finalizują prace nad LOOK: Lekkim Obserwacyjno-Obronnym Kontenerem, który może być elementem ochrony baz lub innych istotnych obiektów.

Rysunek: ZMT

LOOK jest zabezpieczony przed pociskami z broni strzeleckiej. Otrzymał duże kuloodporne okna obserwacyjne, zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia i zestaw sensorów. Jego załogę stanowi do 3 osób, pełniących zadania obserwacyjne i obronne. Kontener ma możliwość autonomicznej pracy i może zostać włączony do zintegrowanego, wielofunkcyjnego systemu ochrony placówek. Jednocześnie będzie mógł być bardzo łatwo przenoszony typowymi środkami transportu.

W zależności od zapotrzebowania, kontener może być zabezpieczany panelami kompozytowymi lub stalą pancerną, a zewnętrzną izolację i maskowanie zapewnia wełna mineralna lub pianka poliuretanowa. Kontener uzbrojony jest w zdalnie sterowany moduł, zasilany ze skrzynki amunicyjnej mocowanej bezpośrednio na nim lub umieszczonej pod osłoną, we wnętrzu. Zestaw zamontowanych na dachu sensorów do wykrywania i lokalizacji (określania odległości i azymutu) obiektów ruchomych pojawiających się na dozorowanym obszarze mogą tworzyć różne zestawy urządzeń, w tym radarowe czy optoelektroniczne. Jednocześnie zachowana jest możliwość obserwacji otoczenia przez 6 okien z szybami pancernymi, chronionych dodatkowo opuszczanymi, stalowymi żaluzjami.

LOOK będzie wyposażony w stanowisko obserwacji i sterowania dla dowódcy warty, stanowisko wartownika z pulpitem sterowniczo-obserwacyjnym i manipulatorem do obsługi systemu uzbrojenia, system łączności telefonicznej lub radiowej, elektryczno-informatyczny zespół przyłączeniowy, stanowiska ostrzału z wewnątrz kontenera, właz w dachu dla ręcznej obsługi stanowiska strzeleckiego, niezbędne wyposażenie bytowe dla obsługi i system nawiewno-grzewczy z klimatyzacją. Opcjonalnie może mieć system zasilania awaryjnego z agregatem prądotwórczym.

ZTM finalizuje już prace nad demonstratorem LOOK, który zostanie zaprezentowany na nadchodzącym MSPO. W zestawie rolę identyfikacji i zwalczania zagrożenia przyjmuje zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU-1276A3/C3 Kobuz z 12,7-mm wielkokalibrowym karabinem maszynowym WKM-B. Zestaw czujników tworzy zintegrowana kamera dzienno-nocna (telewizyjno-termowizyjna) i dalmierz laserowy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.