Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjskie projekty pancerne

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 03 sierpnia 2012

W telewizyjnym sprawozdaniu z prezentacji dla wicepremiera Dmitrija Rogozina można zobaczyć modele nieznanych wcześniej projektów broni pancernej.

Na pierwszym planie model zaprojektowanego w Omsku czołgu podstawowego Obiekt 640, znanego jako Cziornyj Orieł. W sprawozdaniu jest on nazywany Bojowym pojazdem artyleryjskim. Za nim jeden z wariantów Kurganca z działem kal. 45 mm

Wicepremier Dmitrij Rogozin, odpowiedzialny za przemysł zbrojeniowy, odwiedził permskie OAO Motowilichinskije zawody w lipcu. Tam pokazano mu makiety projektowanego uzbrojenia i zapoznano z planami produkcyjnymi.

Największą sensacją sprawozdania jest reinkarnacja zaprojektowanego w Omsku czołgu podstawowego Obiekt 640, znanego jako Cziornyj Orieł. Teraz jest on nazywany Bojowym pojazdem artyleryjskim. Lufa jego działa jest osłonięta prostopadłościenną obudową izolującą i zmniejszającą odbicie fal radiolokacyjnych. Nad lufą znajduje się radiolokator balistyczny, pozwalający na użycie pocisków precyzyjnych nowej generacji. Ruchoma wieża ma bardzo duże kąty pochylenia. Magazyn uzbrojenia umieszczono standardowo w tylnej części, a automat ładowania przeniesiono do wnętrza przedziału bojowego. Widoczne jest też uzbrojenie dodatkowe - działko wielolufowe i granatnik automatyczny przypominający AGS-57.

Bojowy pojazd artyleryjski w ujęciu z boku

Rogozinowi pokazano też pojazdy uzbrojone w działa automatyczne kal. 57 mm - kołowe i gąsienicowe na bazie projektów Bumerang (Modernizacja BMD-1 za 2 mld rubli, 2012-04-03) i Kurganiec-25. Analitycy twierdzą, że działo jest już gotowe do produkcji, stąd duża ilość jego szczegółów na makietach. Obok Bojowego pojazdu artyleryjskiego stał wariant Kurganca z działem kal. 45 mm strzelającym amunicją teleskopową. Znajduje się ono w początkowej fazie rozwoju. Ma w przyszłości stanowić także uzbrojenie ciężkiego pojazdu Armata (Armada - czołg rosyjski 2015, 2011-04-29) w wariancie bojowego wozu piechoty.

Makiety moździerzy można było zobaczyć na trzech platformach. Na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Bumerang, kołowego pojazdu Tajfun i lekkiego samochodu opancerzonego Tigr. Systemy te są projektowane jako w znacznym stopniu zautomatyzowane.

Pokazano też pojazdy uzbrojone w działka automatyczne kal. 57 mm - kołowe i gąsienicowe na bazie projektów Bumerang i Kurganiec-25 / Zdjęcia: Odnako

Konstruktor generalny MZ opowiedział Rogozinowi o nowych projektach uzbrojenia artyleryjskiego. Ma ono znacznie przewyższać istniejące systemy. Nie podał jednak szczegółów, a odpowiednich modeli nie pokazano wśród innych. Wiadomo jedynie, że nie chodzi o dwulufowe działo Koalicja-SW prezentowane wcześniej przez Buriewiestnik.

Dyrektor generalny OAO Motowilichinskije zawody, Nikołaj Buchwałow przedstawił Dmitrijowi Rogozinowi projekt utworzenia w Permie Federalnego ośrodka technologii artyleryjskich (FCAT). Strategia została opracowana na lata 2011-2015. W 2015 sprzedaż roczna wytwórni w ramach zamówień federalnych i eksportu ma wynosić ponad 10 mld rubli. Rogozin obiecał poprzeć projekt FCAT.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.