Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zakończenie RIMPAC 2012

Marynarka wojenna, 07 sierpnia 2012

Dzisiaj zakończyły się oficjalnie największe na świecie międzynarodowe ćwiczenia morskie Rim of the Pacific Exercise (RIMPAC 2012). W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 40 okrętów z 22 krajów.

W czasie RIMPAC nie zabrakło ćwiczeń związanych z wykorzystaniem pojazdów amfibijnych. Na zdjęciu jednostka przypisana do plutonu amfibijnego (Combat Assault Company, 3rd Marine Regiment) kieruje się w stronę okrętu desantowego USS Essex (LHD 2)

Były to 23. ćwiczenia. Pierwsze zorganizowano w 1979 ćwiczeń. Przygotowane przez dowództwo Floty Pacyfiku, zaangażowały na przeszło miesiąc 25 tys. marynarzy oraz ponad 40 okrętów (w tym 6 podwodnych) i ponad 200 samolotów różnego typu. Celem było przećwiczenie wybranych scenariuszy sytuacyjnych i sprawdzenie stopnia zgrania i współpracy ponadnarodowej w sytuacjach kryzysowych, w tym pod pozorem prowadzenia rzeczywistych działań bojowych.

Należący do US Marines CH-53E Sea Stallion podchodzi do lądowania na lekkim lotniskowcu (amphibious assault ship ) USS Essex (LHD 2)

Po raz pierwszy w historii oficerem dowodzącym całym wydarzeniem nie był Amerykanin. W tym roku rola ta przypadła w udziale komandorowi Stuartowi Mayerowi z Royal Australian Navy, który dowodził komponentem morskim. Z kolei jednostkami powietrznymi dowodził generał brygady Michael Hood z Royal Canadian Air Force

W czasie tegorocznej edycji RIMPAC nowością okazały się ćwiczenia związane z udzielaniem pomocy humanitarnej i reagowaniem w przypadkach klęsk żywiołowych (HA/DR). Historycznym wydarzeniem okazał się również udział w ćwiczeniach okrętów napędzanych paliwem z biokomponentów, realizujących priorytetowy projekt US NAVY Great Green Fleet.

Podczas ćwiczeń za cel dla australijskiego okrętu podwodnego HMCS Victoria (SSK 876) posłużył wycofany ze służby okręt wsparcia logistycznego US NAVY USNS Concord (T-AFS-5) / Zdjęcia: US Navy

Wśród 22 państw biorących udział w ćwiczeniach, znalazło się sporo krajów zaliczanych do bliskich sojuszników USA. Nie zabrakło więc Wielkiej Brytanii, Japonii, Korei Południowej czy Indii. Jako wiele mówiący można uznać brak zaproszenia dla chińskiej MW, zwłaszcza w sytuacji, kiedy udział w RIMPAC wzięły państwa takie jak Filipiny, Indonezja, Tajlandia czy Australia, a więc podmioty będące wyznacznikami polityki USA względem Azji Południowo-Wschodniej i rywalizacji regionalnej z ChRL.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.