Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AUVSI: USAF wybrały MLB V-Bat

Lotnictwo wojskowe, 08 sierpnia 2012

USAF wybrały taktyczny bezzałogowiec MLB V-Bat do drugiej fazy programu Small Business Innovation Research. Dzięki napędowi wentylatorowemu może on startować pionowo i kontynuować lot z wykorzystaniem skrzydeł.

US Air Force Research Laboratory wybrało bsl MLB V-Bat do Phase II Small Business Innovation Research. W ubiegłym roku, w ramach programu finansowanego przez DARPA, MLB Company demonstrowała możliwości proponowanego przez siebie układu konstrukcyjnego. Loty odbywały się w trybie zdalnego sterowania w zasięgu wzroku.

W fazie II SBIR ma powstać autonomiczny bezzałogowiec, zdolny do całkowicie samodzielnego wykonywania lotów obserwacyjnych. Algorytmy sterujące ma opracować Brigham Young University, a AAI Unmanned Aircraft Systems przygotowuje małoseryjną produkcję V-Bat.

W wersji produkcyjnej MLB V-Bat ma mieć skrzydła o rozpiętości ok. 2,5 m (demonstrator - ok. 1,8 m), a jego masa startowa ma wynosić ok. 25 kg (demonstrator - 5,5 kg) przy ładunku użytecznym na poziomie 2,5 kg. Prędkość maksymalna jest obliczana na 120 km/h, a długotrwałość lotu na 10 h. Bsl ma startować i lądować pionowo, korzystając z niewielkich powierzchni (6 x 6 m), a kontynuować lot poziomo, co pozwala na uzyskanie wymaganych parametrów lotu.

V-Bat pierwotnie był projektowany z myślą o rynku cywilnym. Wykorzystano w nim wcześniejsze projekty Volcano i Trochoid.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.