Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Laserowy Stalker na pustyni

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 10 sierpnia 2012

Po trwającym dwie doby teście w tunelu aerodynamicznym, Lockheed Martin i LaserMotive przeprowadziły próby w locie bsl Stalker zasilanego promieniowaniem laserowym.

Zdjęcie: Lockheed Martin

Test zmodyfikowanego bsl Stalker w tunelu aerodynamicznym trwał ponad 48 godzin (2 doby lotu dzięki laserowi, 2012-07-11). Zapas energii w akumulatorach, uzupełnianej poprzez promieniowanie laserowe, był większy na jego zakończenie niż na początku. Po tym sukcesie twórca Stalkera - Lockheed Martin i projektant systemu zasilania - LaserMotive, zrealizowały program prób w locie.

Próby z zasilaniem laserowym zmodyfikowanego Stalkera przeprowadzono w terenie pustynnym w rejonie Palmdale. Bsl krążył w odległości do 600 metrów od źródła promieniowania. Loty realizowano w dzień i w nocy w różnych temperaturach powietrza. Projektanci wykazali, że są w stanie utrzymywać promień lasera z dokładnością do kilku centymetrów na odbiornikach energii (ogniwa fotowoltaiczne na kadłubie bsl) nawet w warunkach stosunkowo silnego wiatru. Promień lasera nie wpływał na zachowanie bezzałogowca i jego systemów pokładowych.

Naziemna stacja laserowa została opracowana przez LaserMotive na bazie projektu, który zwyciężył w 2009 w konkursie NASA Centennial Challenge. Według prezesa przedsiębiorstwa, Toma Nugenta, technologia będzie nadal rozwijana, jako bardzo perspektywiczna.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.