Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowa zmiana OMLT

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 06 marca 2008

Dwa dni temu w bazie w Gardez odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Operacyjnym Zespołem Doradczo-Łącznikowym (OMLT) z rąk ppłk. Rafała Sznajderowicza, na rzecz ppłk. Andrzeja Krawczyka.

Ceremonia przekazania dowództwa OMLT Gardez, w bazie Lightning, w tym mieście. W uroczystości wzięli udział m.in., dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, gen. bryg. Jerzy Biziewski i zastępca dowódcy Połączonego Dowództwa ds. Bezpieczeństwa i Transformacji (CSTC-A), gen. bryg. Andrzej Knap / Zdjęcie: mjr Mirosław Ochyra, rzecznik prasowy PKW Afganistan

Tym samym zapoczątkowano działalność III zmiany OMLT w Gardez. Do tej pory zespół zajmował się współpracą z miejscowym kandakiem (batalionem) Narodowej Armii Afgańskiej (ANA).

Obecnie, wraz z przybyciem III zmiany polskich żołnierzy do Afganistanu, współpraca ta zostanie zintensyfikowana. Działalność rozpoczynają kolejne dwa zespoły. Pierwszy, dowodzony przez ppłk. Dariusza Donefnera, został przydzielony do dowództwa garnizonu Gardez. Drugi, z ppłk. Arkadiuszem Kręgielem - do dowództwa 203 Korpusu ANA.

Jest to jedno z pięciu terytorialnych dowództw afgańskich (szósty korpus jest zalążkiem lotnictwa wojskowego). Podlegają mu również regionalne dowództwa tworzących się brygad (do końca 2008 ma być ich w całym Afganistanie 14). Jednak podstawową jednostka taktyczną ciągle pozostają kandaki. Liczebność sił zbrojnych Afganistanu przekroczyła ok. 60 tys. żołnierzy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.