Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

3 Mi-24 rozbiły się w Kenii

Lotnictwo wojskowe, 14 sierpnia 2012

Z 4 śmigłowców armii ugandyjskiej Mi-24 i Mi-17, które wystartowały z Entebbe w Kenii, tylko Mi-17 doleciał do bazy. Pozostałe 3 rozbiły się podczas awaryjnych lądowań na zboczu góry Kenya.

Zdjęcie: AMISOM

Cztery śmigłowce armii Ugandy - 3 bojowe Mi-24 i transportowy Mi-17 wystartowały 12 sierpnia z Entebbe w Kenii, gdzie uzupełniały paliwo po przylocie z ugandyjskiej bazy Soroti. Leciały do portowego miasta Kismayo w Somalii, by wzmocnić siły pokojowe Unii Afrykańskiej - African Mission in Somalia (AMISOM), walczące pod egidą ONZ z rebeliantami z ruchu el-Shabaab (Wzmacnianie AMISOM, 2010-07-19). Na ich pokładach znajdowało się łącznie 10 członków załóg i 28 żołnierzy. Tylko Mi-17 uniknął problemów i wylądował w Garissa, 60 km od granicy kenijsko-somalijskiej. 3 Mi-24 rozbiły się na zboczu góry Kenya. Według nieoficjalnych informacji, nikt nie zginął, ale są ranni.

Prawdopodobnie najpierw jeden z Mi-24 rozbił się o południowe zbocze góry Kenya, a jego dowódca doznał poważnych obrażeń. Dwa pozostałe, usiłując przyjść załodze rozbitego śmigłowca z pomocą, także uległy uszkodzeniom podczas twardych lądowań w pobliżu. W każdym z nich znajdowała się załoga i po 5 żołnierzy.

Przyczyną wypadków mogła być fatalna pogoda na trasie przelotu. Załogom Mi-24 nie udało się ominąć góry Kenya, której szczyt znajduje się wyżej (5199 m) niż pułap praktyczny śmigłowców (4500 m).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.