Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zamówienie na RBS15 Mk3

Przemysł zbrojeniowy, 14 sierpnia 2012

Saab poinformował o zamówieniu złożonym przez niemieckie Diehl BGT na dostawę nieokreślonej liczby pocisków przeciwokrętowych RBS15 Mk3. Wartość zamówienia ma sięgać 20 mln euro.

RBS-15 Mk3 jest rozwijany od połowy lat 1990. przez Saab Bofors Dynamics. Pocisk w tej wersji ma zdecydowanie zwiększone możliwości w stosunku do swoich poprzedników. Jest to widoczne przede wszystkim na przykładzie większego zasięgu (ok. 200 km, w porównaniu do ponad 70 wersji Mk2), możliwości wyboru celów i zmodernizowanego systemu naprowadzania, wykorzystującego m.in. system GPS. Dzięki temu kpr jest w stanie atakować cele naziemne. Na zdjęciu RBS-15 Mk3 ustawiony na samochodzie ciężarowym Volvo w czasie testów na szwedzkim poligonie w Vidsel / Zdjęcie: Diehl BGT Defence

Kontrahent dysponuje również opcją dodatkowych zamówień o wartości do 10 mln euro. Nie wiadomo jakie okręty mają w przyszłości przenosić kpr RBS15 Mk3. Możliwe, że zostały one zakontraktowane jako przyszłe wyposażenie konstruowanych obecnie fregat typu F125. Nie jest wykluczone jednak, że pociski Saaba będą w przyszłości współtworzyły uzbrojenie algierskich fregat rakietowych typu Meko A-200, zamówionych przez ministerstwo obrony tego państwa w marcu br.

Zamówienie na RBS15 Mk3 nie jest pierwszym w historii kontaktem handlowym pomiędzy Saabem i Diehl BGT. W 2011 rozpoczęły się dostawy pierwszych z 30 zamówionych pocisków, trafiających na pokłady niemieckich korwet typu K130 Braunschweig (Niemiecki RBS15 Mk3, 2011-09-23). Wartość tego zamówienia wyniosła 65 mln euro.

Poza niemiecką marynarką wojenną szwedzkie kpr znajdują się też w wyposażeniu polskich okrętów rakietowych typu Orkan (Modernizacja bez wizji, 2009-10-26). 36 pocisków RBS15 Mk3 zostało przekazanych Polsce w pierwszym kwartale 2011.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.