Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hełmy za 334 mln USD

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 16 sierpnia 2012

Pentagon złożył przedwczoraj zamówienie w dwóch spółkach na kolejną partię hełmów Advanced Combat Helmet (ACH), za łączną sumę 334 mln USD. Zlecenie powinno zostać wykonane do 2017.

Zdjęcie: US Army

Na początku wieku w USA powstały nowe hełmy, które miały zastąpić używane od połowy lat 1980. PASGT. Jednym z nich był ACH, stworzony w ośrodku badawczo-rozwojowym United States Army Soldier Systems Center. Jego wprowadzenie do służby przyspieszono w 2004, niedługo po wkroczeniu do Iraku, jako jedno z 14 pilnych przedsięwzięć modernizacyjnych.

Wykonany z kevlaru hełm charakteryzuje się mniejszymi wymiarami i masą niż PASGT, przy wyższym stopniu ochrony balistycznej. Próby oraz doświadczenia z konfliktów zbrojnych wskazują, że jest on w stanie powstrzymać pocisk pistoletowy kalibru 9 mm ze stosunkowo niewielkiej odległości lub odłamki o masie i prędkości, które przebijały hełmy poprzednich generacji.

Zakupy ACH trwają od kilku lat, a produkcja - w wyniku przetargów - zlecana jest różnym podmiotom. W ostatnim postępowaniu wybrano spółki Norotos i Wilcox Industries. Ta pierwsza otrzyma 155,8 mln, druga - 177,8 mln USD. Zakończenie dostaw przewidziano na początek 2017.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.