Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Amerykanie zmodernizują egipską bazę

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 16 sierpnia 2012

Spółka joint-venture AICI/Archirodon otrzymała od Pentagonu zlecenie o wartości 67 mln USD na rozbudowę i modernizację instalacji lotniskowych w Egipcie, w związku z dostawami 20 F-16C/D Block 52.

Jeden ze starszych egipskich F-16, w czasie wspólnych ćwiczeń z samolotami amerykańskich wojsk lotniczych / Zdjęcie: USAF

Korzystając z amerykańskich funduszy bezzwrotnej pomocy wojskowej, Egipt w 2010 zamówił 20 myśliwców tego typu. W ramach realizacji kontraktu działający jako pośrednik Pentagon zlecił już Lockheed Martinowi dostawy samolotów za 213 mln USD (20 F-16C/D Block 52 dla Egiptu, 2010-03-08). W kilku kolejnych umowach zagwarantowano m.in. dostawy zasobników z systemem celowniczym AN/AAQ-33 Sniper, pojedynczego zasobnika rozpoznawczego DB110, systemów walki radioelektronicznej czy usług z zakresu zabezpieczenia logistycznego kontraktu. Przypomnijmy, że samoloty powinny zostać dostarczone do 2013.

Ze względu na źródło finansowania zakupu (podobnie jak w przypadku poprzednich dostaw F-16) Amerykanie są także odpowiedzialni za przygotowanie egipskiej infrastruktury lotniczej do obsługi jednej z najnowszych odmian szesnastek. W grudniu ubiegłego roku kontrakt na wstępne prace w wojskowej bazie pod Kairem - o wartości 17,7 mln USD - otrzymała Contrack International.

Dwa dni temu kompleksowe zlecenie na zaprojektowanie i wykonanie modernizacji obiektów lotniskowych i infrastruktury logistycznej w Egipcie otrzymała spółka stworzona przez AICI i Archirodon. Ich oferta pokonała dwa inne podmioty. Prace o wartości 66,6 mln USD powinny zostać zakończone do sierpnia 2014. W przedsięwzięcie - jako podwykonawcy - zostaną zaangażowane miejscowe przedsiębiorstwa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.