Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjskie miny przeciwśmigłowcowe

Wojska lądowe, 23 sierpnia 2012

Rosyjska agencja Nowosti podała, że od 2013 rosyjskie siły zbrojne zostaną wyposażone w nowe inteligentne miny do zwalczania śmigłowców, poruszających się do 180 m nad ziemią.

Dwa znane modele miny PWM - do ustawiania ręcznego i automatycznego, maszynowego / Zdjęcia: Encikłopiedija Woorużenija

Mina oznaczona symbolem PWM (Protiw Wiertoliotnaja Mina) została po raz pierwszy pokazana podczas salonu lotniczego i zbrojeniowego w Singapurze w końcu lat 1990. Wówczas przemysł rosyjski szukał inwestora zagranicznego do dokończenia projektu tej perspektywicznej broni. Potem makieta demonstratora zniknęła z rosyjskich ekspozycji. Projekt najprawdopodobniej został wsparty wyłącznie funduszami rządu rosyjskiego.

Obecnie mina przejść ma do końca 2012 odbiorcze eksploatacyjne wojskowe badania poligonowe (jeszcze nie ma ostatecznego protokołu przydatności) i od 2013 znaleźć się w arsenałach wojsk lądowych Rosji. Dostawy pierwszej partii 200 sztuk broni zakończyć się mają w 2014 i wówczas system uzyskać ma gotowość operacyjną. Rosja nie wyklucza zwiększenia zamówienia.

PWM jest bronią do zwalczania obiektów poruszających się w powietrzu z szybkością nie większą niż 100 m/s. Miny o masie 12 km (6,4 kg materiału wybuchowego TG-50) występują w dwóch wariantach - do układania ręcznego i maszynowego. Mają obezwładniać działania nieprzyjacielskich lotnisk i lądowisk. Zamienić w pułapki miejsca desantów morskich. Przypadkowo stawiane - działać na psychikę lotnictwa nieprzyjaciela, zmuszając je do operacji na większym pułapie. Po rozłożeniu podpór, które złożone, tworzą jednocześnie opakowanie części bojowej PWM, po 15 sek. rozpoczyna działanie. Jej mózgiem jest zdublowany zespół czujników akustycznych i wykrywających ciepło silnika. Lokalizują one nisko przelatujące cele - śmigłowce z odległości 3,2 km i samoloty z 1 km. Potem rozpoczyna się faza śledzenia toru lotu ofiary.

Jeśli ta znajdzie się w promieniu rażenia - od 180 m od miny - aktywowany jest zapalnik. Eksplozja formuje metalowy penetrator, który z prędkością 2,5-3 tys. m/s atakuje cel w taki sposób, aby trafienie nastąpiło w górne części śmigłowca (silniki, wirnik). Pocisk formowany wybuchowo jest w stanie przebić, atakując z dystansu 100 m, osłonę pancerną o grubości 12 mm.

PWM można aktywować i wyłączać zdalnie. A czas jej bezustannego dyżuru bojowego szacowany jest na 3 miesiące. Proces samolikwidacji miny przebiega dwutorowo. Mina sama eksploduje po upływie z góry zaprogramowanego czasu lub też dezaktywuje się, kiedy wyczerpią się jej akumulatory.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.