Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zgoda Pentagonu na 66 krajów

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 września 2012

Po kilku miesiącach analiz Pentagon chce wyrazić zgodę na eksport bezzałogowców latających do 66 krajów. Listę musi zatwierdzić jeszcze Kongres i Departament Stanu, co nie nastąpi przed wyborami prezydenckimi.

Zdjęcie: DoD

O wynikach prac nad listą dozwolonych importerów amerykańskich bsl poinformował Richard Genaille, zastępca dyrektora Defense Security Cooperation Agency (DSCA) Departamentu Obrony (Pentagonu), na kongresie ComDef 2012. Jednak nie podał listy do publicznej wiadomości. Dodał jedynie, że USA nie mają jasnej i pełnej polityki dotyczącej eksportu uzbrojenia. Zmiany są w toku.

Przedstawiciele amerykańskich wytwórni zbrojeniowych narzekali na konferencji na skomplikowane i zgmatwane przepisy dotyczące eksportu uzbrojenia i systemów podwójnego zastosowania. Z ich powodu na przykład Northrop Grumman eksportuje zaledwie 10% produkcji. Zdaniem szefa koncernu. Wesa Busha, przepisy utrudniają rywalizowanie z producentami z innych krajów. Przykładem mogą być kłopoty z uzyskaniem zgody na eksport strategicznego bezzałogowca rozpoznawczego Global Hawk. Trwające od lat negocjacje dotyczące sprzedaży Global Hawków Korei Południowej zakończyły się niepowodzeniem. Podobne trudności napotykają rozmowy z Singapurem, Japonią i Australią.

Według Wesa Busha, powtarza się w ten sposób sytuacja z lat 1990., gdy ograniczenia eksportu satelitów zmusiły potencjalnych importerów do zbudowania własnych konstrukcji. W efekcie opracowali oni konkurencyjne urządzenia i oprogramowanie. W ten sposób udział USA w rynku satelitów spadł z 70% do zaledwie 25%. Konsekwencją decyzji z lat 1990. jest, zdaniem Busha, zdewastowanie bazy przemysłowej całego sektora. – To ostatecznie nie zwiększyło naszego bezpieczeństwa, a okazało się dla niego szkodliwe – podsumował Bush.

Administracja Baracka Obamy dąży od pewnego czasu do stworzenia jednolitej listy zastrzeżeń eksportowych i przekazania kompetencji dotyczących licencji eksportowych jednej agencji, zamiast dwóch dotychczasowych list administrowanych przez Departament Stanu i Departament Handlu. Trwają próby stworzenia takiej listy, poprzez włączenie 21 kategorii US Munitions List administrowanych przez Departament Stanu do Commercial List Departament Handlu. Jim Hursch, dyrektor Defense Technology Security Administration Pentagonu stwierdził, że na ostateczne decyzje trzeba jednak poczekać co najmniej do listopada, gdy znane będą wyniki wyborów prezydenckich.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.