Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Global Hawki śledzą huragany

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Astronautyka, 09 września 2012

W ramach operacji HS3 dwa bezzałogowce rozpoznawcze Global Hawk należące do NASA zbierają dane dotyczące huraganów i sztormów u wybrzeży USA. Operacja ma potrwać około miesiąca.

NASA operację zbierania danych o silnych huraganach i sztormach u wybrzeży USA nazwała Hurricane and Severe Storm Sentinel (HS3). Prowadzi ją od kilku dni z wykorzystaniem dwóch bezzałogowców rozpoznawczych Global Hawk. Jeden z nich lata z Dryden Flight Research Center, niedaleko Edwards Air Force Base w Kalifornii nad Florydę. Tam obserwuje huragan Leslie.

Drugi Global Hawk wylądował 7 września o 11:37 EDT (15:37 GMT) w NASA Wallops Flight Facility w Wirginii (na zdjęciach NASA trasa przelotu i lądowanie w Wallops). Wcześniej przez ok. 10 godzin obserwował huragan Leslie. Z Wallops ma realizować loty obserwacyjne bezpośrednio nad wschodnim wybrzeżem USA. Bsl operujący z Dryden FRC ma do niego dołączyć w ciągu dwóch tygodni. Loty nadal będą kierowane z obu ośrodków.

Oba Global Hawki NASA zostały przez producenta – Northrop Grummana, przystosowane specjalnie do potrzeb agencji. Są wyposażone w specjalistyczne urządzenia obserwacyjne (każdy w inny zestaw). Mogą prowadzić obserwacje znacznie dłużej niż samoloty załogowe. Długotrwałość lotu Global Hawka wynosi 28 h na wysokości ok. 18 km. To pozwala na wznoszenie się nad obszary ogarnięte huraganami i sztormami.
Operacja HS3 potrwa do początków października. NASA planuje powtórzenie operacji w 2013 i 2014. Meteorologowie zamierzają dzięki nim ulepszyć informatyczne modele służące do prognozowania pogody.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.