Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polska na ILA

Lotnictwo cywilne, Lotnictwo wojskowe, 12 września 2012

Otwarta w dniu wczorajszym wystawa lotnicza ILA W Berlinie ma w tym roku wiele akcentów polskich. Nasz kraj jest bowiem partnerem obecnej edycji berlińskiej imprezy. Swoją obecność silnie zaakcentował polski przemysł lotniczy i Siły Powietrzne.

Biało-Czerwone Iskry podczas oficjalnego otwarcia wystawy ILA / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak

Sama uroczystość otwarcia miała również i polski akcent lotniczy. W przelocie otwierającym pokazy obok niemieckich F-4 i Tornado zaprezentował się zespół akrobacyjny Sił Powietrznych Biało-Czerwone Iskry. Zespół codziennie bierze udział w pokazach w locie.

Wspólne stoisko polskiego przemysłu lotniczego na ILA zgrupowało 20 małych i średnich przedsiębiorstw lotniczych i ośrodków naukowych z Polski / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak

We wczorajszej uroczystości oficjalnego otwarcia wystawy, obok kanclerz Niemiec Engeli Merkel, uczestniczył również wicepremier Waldemar Pawlak. W Berlinie przebywa również minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.

Na wystawie statycznej można również obejrzeć inne statki powietrzne Sił Powietrznych. Prezentują się PZL-130 Orlik TC-II i CASA 295M – egzemplarz w dwubarwnym kamuflażu. Jest również PZL M28 Bryza z kabiną glass cockpit. Podczas dni otwartych dla publiczności, w powietrzu zaprezentuje się również MiG-29 1 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w nowym malowaniu.

CASA 295M w barwach Sił Powietrznych na ekspozycji statycznej wystawy lotniczej ILA w Berlinie / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak

Polska obecność nie ogranicza się jedynie do uczestnictwa w pokazach. Swoją ekspozycję ma również polski przemysł lotniczy wystawiający się w dużej części na wspólnym stoisku pod patronatem PAIZ. Łącznie na wspólnej przestrzeni wystawowej znalazło się miejsce dla 20 przedsiębiorstw z branży lotniczej z całej Polski.

Swoje osobne ekspozycje mają również PZL w Mielcu – niezależnie od ekspozycji Sikorsky Aircraft i Przemysłowe Centrum Optyki, promujące gogle noktowizyjne. PCO liczy na zainteresowanie ze strony niemieckiej straży granicznej.

Start Grupy Żelazny do mieszanego pokazu trzech samolotów akrobacyjnych i szybowca / Zdjęcie: Grzegorz Sobczak

Ciekawostką są pokazy w locie Grupy Żelazny, która występuje w nowym składzie trzech samolotów akrobacyjnych (2 Zlin 50LS i 1 Zlin 526F) oraz szybowca akrobacyjnego MDM-1 Fox we wspólnym pokazie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.