Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oferta dla Indii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 marca 2008

Na zaproszenie Szefa Sztabu Generalnego WP, gen. Franciszka Gągora, przebywał w Polsce dowódca Wojsk Lądowych Indii, członek Komitetu Szefów Sztabów SZ Indii gen. Deepak Kapoor (Indie nie mają instytucji Szefa Sztabu Generalnego, funkcjonalnie odpowiada mu przewodniczący Komitetu Szefów Sztabu - czyli dowódców rodzajów wojsk). Z jego wizytą duże nadzieje wiąże Bumar i inne przedsiębiorstwa sektora zbrojeniowego.

Generał Deepak Kapoor przy Krabie / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Po rozmowach w siedzibie Sztabu Generalnego WP (w ich trakcie przedstawiono mu proces transformacji Sił Zbrojnych RP i plany ich dalszego rozwoju oraz poinformowano o zaangażowaniu polskiej armii w operacjach pokojowych realizowanych pod egidą NATO, Unii Europejskiej i ONZ) generał Deepak Kapoor odwiedził także dowództwo Wojsk Lądowych oraz Akademię Obrony Narodowej. Ważnym punktem programu pierwszego dnia pobytu indyjskiej delegacji była kompleksowa prezentacja oferty polskiego przemysłu zbrojeniowego (spółek skupionych w Grupie Bumar oraz współpracującej z nią Huty Stalowa Wola), zorganizowana na terenie CNPEP Radwar.

Delegacja indyjska podczas prezentacji systemu Loara / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Na wystawie zgromadzono produkty, które znalazły się na liście potencjalnie interesujących dla sił zbrojnych Indii, uzgodnionej m.in. podczas niedawnej wizyty w Indiach przedstawicieli Grupy Bumar (patrz Walka o Bumar).

Wśród prezentowanego sprzętu nie mogło zabraknąć 155-mm samobieżnej haubicy Krab, która jest znowu w grze na tamtejszym rynku (oferta ma być składana w najbliższym czasie) oraz inżynieryjnego systemu minowania Kroton w odmianie na podwoziu MTLB, używanej w Świętoszowie (4 szt.) i Braniewie (2 szt.). W ciągu kilku tygodni do HSW ma dotrzeć z Indii, z zakładów BEML, podwozie Tatra 815 dla przetestowania systemu opartego o platformę uniwersalną osadzaną na podwoziu kołowym (prezentowana wcześniej także na podwoziu Jelcz i Star). BEML został 15 lutego wskazany w przez ministerstwo obrony Indii jako firma wiodąca w tym obszarze i teoretycznie może rozmawiać z różnymi oferentami, jednak polska oferta jest oceniana jako optymalna. Kroton z HSW oraz miny MN-123 z BZE Belma były oficjalnie oferowane wspólnie przez BEML i Bumar podczas targów DefExpo w lutym 2008. Zapotrzebowanie armii indyjskiej jest oceniane na 70-80 takich systemów.

Prezentacja celowników systemu Bazalt (na zdjęciu CKW) / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Z dużym zainteresowaniem gen. Kapoora i towarzyszących oficerów spotkał się przeciwlotniczy zestaw artyleryjski Loara (w najbliższym czasie rusza tam przetarg na podobne systemy) oraz pokazany po raz pierwszy publicznie, znajdujący się w fazie prototypowej 35-mm przeciwlotniczy zestaw holowany San-35, opracowany na potrzeby Grupy Bumar przez OBR SM w Tarnowie.

Pierwsza publiczna prezentacja prototypu 35-mm automatycznej armaty holowanej San-35. Taki system jest także w obszarze zainteresowania Indii / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Pokazano także najnowsze systemy optoelektroniczne z PCO, w tym celowniki Bazalt w konfiguracji produkcyjnej, oraz okularowe wzmacniacze obrazu, w tym lotnicze PNL-3 oraz monokulary MU-3. Strona indyjska jest bardzo zainteresowana ofertą w tym obszarze.

Po raz pierwszy pokazano na życzenie delegacji Indii najnowszą kontenerową odmianę systemu Blenda (głowica optoelektroniczna, używana w systemie kierowania ogniem baterii przeciwlotniczych dział S-60 i ZUR-23-2, używana prze MW RP oraz armię indonezyjską) a także absolutną nowość, kontenerowy radar średniego zasięgu N-26 (N-22N-3D). Nieoficjalnie wiadomo, iż konstrukcja ta powstała w pierwszym rzędzie na zlecenie Szefostwa OPL MW, ale bazuje na rozwiązaniach opracowanych w ramach programu Loara i implementowanych już także w radarach bliższego zasięgu MMSR (N-26) używanych w systemie Kobra dla Indonezji i przygotowywanych wraz z systemem Poprad (jako tandem Poprad/Soła) dla Wojsk Lądowych.

Najnowszy potomek strategicznego programu rządowego Loara - przewoźny radar średniego zasięgu N-26 (N-22N-3D) / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Generał Kapoora jednoznacznie dał do zrozumienia, iż Indie są bardzo zainteresowane daleko idącą współpracą techniczną w zakresie sprzętu i uzbrojenia. A wymierne efekty zostaną zaprezentowane zapewne w najbliższych miesiącach. Pierwsza ostateczna umowa, dotycząca dostawy 270 WZT-3, mogłaby zostać podpisana w czasie kwietniowej wizyty premiera Donalda Tuska w New Delhi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.