Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ostatnia prosta MAVEN-a

Astronautyka, 14 września 2012

Lockheed Martin poinformował o rozpoczęciu ostatniego etapu budowy sondy kosmicznej Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN (MAVEN).

Artystyczna wizja sondy MAVEN nad powierzchnią Marsa / Zdjęcie: NASA

MAVEN jest konstrukcją rozwijaną przez amerykański koncern na zlecenie NASA w ramach programu Mars Scout Program (MSP). Pomimo jego wygaszenia przed kilkoma laty, udało się utrzymać plany wysłania MAVEN-a w przestrzeń kosmiczną w listopadzie 2013. MSP zakładał także budowę 2. sondy, Phoenix, która wylądowała na czerwonej planecie w lipcu 2008 (Marsjańskie plany).

Wraz ze zbliżającym się ku końcowi etapem montażu MAVEN-a, konstruktorzy koncernu przygotowują się do rozpoczęcia serii testów sondy, które zostaną zrealizowane na terenie zakładów koncernu w Littleton (Colorado). Ich celem będzie sprawdzenie funkcjonowania systemów pokładowych. W trakcie realizowanych prób, MAVEN zostanie doposażona w przygotowaną oddzielnie aparaturę badawczą.

Celem wysłania sondy nad czerwoną planetę jest zbadanie atmosfery Marsa oraz próba odpowiedzi na pytanie, o wpływ zmian jej składu chemicznego w przeszłości na przekształcenie się marsjańskiego klimatu do jego obecnej postaci.

Start MAVEN-a w 2013 będzie kolejnym etapem w ponad 30-letniej historii badań i eksploracji Marsa. Jej najnowszą odsłoną jest realizowana od sierpnia br., misja samojezdnej sondy Curiosity (Curiosity na Marsie, 2012-08-06). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.