Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Atak na Camp Bastion

Strategia i polityka, 15 września 2012

Ubiegłej nocy doszło do ataku na największą brytyjską bazę w Afganistanie, Camp Bastion. Talibom udało się sforsować mur i umocnienia obiektu, zabić 2 Marines i uszkodzić przynajmniej kilka samolotów. Stracili 16 zabitych.

Książę Harry przy śmigłowcu Apache. Według oświadczeń talibów, był on jednym z celów ataku. Podstawowym zadaniem atakujących było jednak zadanie jak największych strat wojskom ISAF, w związku z obrazoburczym filmem pt. Niewinność Muzułmanów, wyprodukowanym w USA

Według oficjalnych informacji sił ISAF oraz wypowiedzi amerykańskich wojskowych, atak został przeprowadzony w nocy z piątku na sobotę. Grupa talibów uzbrojonych w broń strzelecką i granatniki przeciwpancerne, wspierana ogniem moździerzy i lekkich wyrzutni rakietowych zaatakowała północno-wschodnią część bazy. Udało im się pokonać betonowe ogrodzenie, wtargnąć na teren obiektu, uszkodzić część budynków oraz kilka samolotów. W kolei talibowie oświadczyli, że w ataku wzięło udział kilkudziesięciu bojowników. Przedstawiciele ISAF poinformowali, że w starciach zginęło 2 żołnierzy US Marine Corps oraz 16 napastników. Nie podano informacji o liczbie rannych.

Camp Bastion jest przede wszystkim największym obiektem logistycznym prowincji Helmand. Stąd wyruszają konwoje zaopatrzeniowe. Miejscowe lotnisko już w 2010 realizowało ponad 600 operacji lotniczych na dobę (startów i lądowań, zarówno samolotów, jak i śmigłowców)

Camp Bastion jest największą bazą w prowincji Helmand, w której stacjonuje ponad 25 tys. żołnierzy amerykańskich, brytyjskich, duńskich, estońskich i afgańskich sił rządowych. Jej budowę w 2006 rozpoczęli Brytyjczycy z 39. pułku inżynieryjnego. Powstała wokół betonowego pasa startowego o długości 2350 m, który został ostatecznie oddany do użytku pod koniec 2007. Zainstalowano tu także szpital polowy.

Z czasem obiekt rozrósł się do rozmiarów ok. 6,5 na ponad 3 km, a jego znaczenie wzrosło wraz ze zbudowaniem drugiego pasa startowego o długości 3500 m, co pozwala na przyjmowanie nawet największych samolotów transportowych i pasażerskich. Obecnie jest największym obiektem logistycznym prowincji Helmand i terenów przyległych. Stąd rozdysponowywane jest zaopatrzenie dla pozostałych baz sił ISAF.

Camp Bastion jest także głównym ośrodkiem medycznym dla jednostek z prowincji Helmand, za sprawą dużego szpitala polowego / Zdjęcia: MO Wielkiej Brytanii

Bazę stworzono na pustynnym, otwartym terenie, z dala od osiedli i umocniono. Dostępne zdjęcia wskazują, że otacza je ok. 3-metrowy mur liczne betonowe wieże strażnicze. Normą w Afganistanie – co prawdopodobnie dotyczy także Camp Bastion – jest wykorzystywanie nowoczesnych czujników rozpoznawczych. Tym większym zaskoczeniem jest, że stosunkowo niewielkiej grupie partyzantów udało się dostać na teren bazy i zadać obrońcom straty.

Skoordynowana akcja mimo, że przyniosła więcej strat atakującym niż obrońcom, jest dowodem, że talibowie zachowali zdolności do działania w stosunkowo dużych grupach i w bardzo niekorzystnych warunkach. Nie jest to dobry prognostyk dla władz w Kabulu, w świetle przesądzonego już wycofania jednostek bojowych ISAF do końca 2014.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.