Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

APKWS na MQ-8B

Lotnictwo wojskowe, 19 września 2012

BAE Systems uzbroi należące do US Navy, bezzałogowe śmigłowce MQ-8B Fire Scout w kierowane pociski rakietowe APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) II.

Artystyczna wizja APKWS II na MQ-8B Fire Scout / Rysunek: BAE Systems

BAE Systems wygrała przetarg US Navy na integrację APKWS II z bsl MQ-8B Fire Scout oraz, że będzie to pierwsza integracja systemu z bezzałogowym statkiem powietrznym.

Roy Rumbaugh, kierownik programu APKWS w BAE Systems zapewnił, że już niedługo MQ-8B będzie mógł atakować cele na ziemi i na wodzie. System jest instalowany w Fire Scoutcie w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie i jest przygotowywany do szybkiej instalacji na bsl.

APKWS II (WGU-59B) to niekierowane pociski rakietowe Hydra 70 zintegrowane z opracowanym przez BAE Systems laserowym systemem naprowadzania. Korekta jego kursu jest na tyle dokładna, że umożliwia zwalczanie celów punktowych na dystansie 1,5-5 km. Jest przy tym wielokrotnie tańsza niż dedykowany ppk (APKWS odpalony z Cobry, 2007-09-25).

Dotychczas APKWS II z powodzeniem są wykorzystywane w Afganistanie przez USMC na klasycznych nośnikach: Bell AH-1W Super Cobra oraz Bell UH-1Y Super Huey, w operacjach przeciwko talibom. BAE Systems informuje, że w Afganistanie od 2007 miało miejsce ponad 100 odpaleń tego pocisku z 94-procentową skutecznością.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.